Po raz dziesiąty papież Franciszek będzie przewodniczyć uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie. Jak podkreślił, to będą smutne święta, bo w cieniu wojny na Ukrainie. Zaapelował o to, by ograniczyć wydatki na prezenty, a zaoszczędzone pieniądze przekazać na rzecz cierpiących Ukraińców.

Papiez już kilka razy w ostatnich dniach prosił o to, by tegoroczne Święta obchodzić skromniejPięknie jest świętować Boże Narodzenie. Ale obniżmy trochę poziom świątecznych zakupów - zachęcał.

Niech to będzie skromniejsze Boże Narodzenie, ze skromniejszymi prezentami, a to, co zaoszczędzimy, wyślijmy narodowi ukraińskiemu, który jest w potrzebie. Tam się bardzo cierpi. Oni są głodni, marzną, a wiele osób umiera, bo nie ma lekarzy i pielęgniarek. Nie zapominajmy o tym. Boże Narodzenie - tak, w pokoju z Panem, ale z Ukraińcami w sercu - wezwał Franciszek podczas audiencji generalnej w połowie grudnia.

Tydzień później apelował: Myślmy o narodzie ukraińskim podczas tego Bożego Narodzenia; bez światła, bez ogrzewania, bez podstawowych rzeczy do przeżycia. Myślmy - dodał - o tak wielu ukraińskich dzieciach, które cierpią, cierpią bardzo z powodu wojny. Podkreślił: Te dzieci niosą w sobie tragedię wojny, która jest tak nieludzka, tak ciężka. I módlmy się do Pana Boga o to, by przyniósł pokój jak najszybciej - mówił Franciszek.

W wywiadzie dla włoskiej telewizji prosił o "umiar" i zaznaczył: Ludzie umierają z głodu. Proszę, miejcie wielkie serce i nie róbcie takich zakupów, jakby nic się nie stało.

Tradycyjna pasterka i Boże Narodzenie w Watykanie

Apele papieża o pokój zabrzmią zapewne bardzo mocno podczas uroczystości w Watykanie. Po raz pierwszy od początku pandemii odbędą się one bez żadnych ograniczeń sanitarnych.

W Wigilię o godzinie 19.30 w bazylice Świętego Piotra rozpocznie się transmitowana do wielu krajów świata papieska pasterka.

W niedzielę Bożego Narodzenia w południe Franciszek wygłosi z balkonu bazyliki watykańskiej świąteczne orędzie, w którym także należy oczekiwać kolejnych słów o wojnie w Ukrainie i w innych regionach świata. Następnie papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W drugi dzień Świąt, obchodzony jako uroczystość Świętego Szczepana Franciszek spotka się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański.

W Ukrainie przebywa z kolejną misją humanitarną papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Spędzi tam Boże Narodzenie.