Jeśli znamiona, które masz na skórze budzą twój niepokój, skorzystaj z darmowej wizyty u dermatologa. 12 maja w 50 miastach w całej Polsce będzie można bezpłatnie wykonać badania! Tego dnia obchodzimy bowiem EUROMELANOMA DAY.

W ramach Euromelanoma Day można wykonać bezpłatne badania dermoskopowe znamion. W akcji weźmie udział ponad 280 dermatologów z 50 miast. Pełna lista gabinetów dermatologicznych, w których 12 maja będzie można wykonać darmowe badanie, dostępna jest na stronie euromelanoma.org/poland.

Śmiertelnie niebezpieczne znamiona

Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami na świecie. Zazwyczaj powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które po wniknięciu do skóry z biegiem lat powodują jej uszkodzenie. Podpowiadamy, jak rozsądnie korzystać ze słońca, by dostarczyć naszemu... czytaj więcej

Każdego roku na całym świecie diagnozowanych jest ponad 200 tysięcy nowych przypadków czerniaka, będącego jednym z najgroźniejszych nowotworów skóry. Jednak czerniak zdiagnozowany odpowiednio wcześniej jest w 90 proc. wyleczalny.

Euromelanoma Day

Euromelanoma to ogólnoeuropejska kampania profilaktyki nowotworów skóry. Jej celem jest poszerzanie wiedzy na temat czerniaka oraz zachęcanie do systematycznej profilaktyki i regularnych badań. W tym roku Euromelanoma Day, czyli Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, będzie obchodzony 12 maja.

Do tej pory w Polsce w ramach Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem przebadano już ponad 20 tysięcy osób. Tylko w ubiegłym roku na bezpłatne badanie dermoskopowe zgłosiło się 4300 osób.

Akcja została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Partnerem Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem jest marka La Roche-Posay.

Jak samemu badać skórę

Każdy powinien obserwować swoja skórę i przeprowadzać regularne samobadanie znamion.

Samobadanie skóry powinno odbyć się w dobrze oświetlonym miejscu, naprzeciwko lustra. Potrzebujesz także małe lusterko, suszarkę, grzebień, długopis i kartkę papieru, aby móc zanotować wynik samobadania lub aparat cyfrowy.

Pamiętaj, że niektóre zmiany łatwiej wyczuć niż zobaczyć. Nie polegaj wyłącznie na swoich oczach - dotykaj także swojej skóry podczas samobadania.