Szpital powiatowy im. doktora Chałubińskiego w Zakopanem będzie wykorzystywał energię słoneczną i geotermalną do ogrzewania wnętrz i bieżącej wody. Nowe ogrzewanie ma zacząć funkcjonować w połowie listopada.

Jak zauważa dyrektor placówki Regina Tokarz, modernizacja ogrzewania lecznicy przyniesie spore oszczędności. Władze szpitala liczą, że dzięki proekologicznym inwestycjom zaoszczędzą na ogrzewaniu co najmniej 200 tysięcy złotych rocznie. Do tej pory zakopiańska lecznica wydawała każdego roku na ogrzewanie około 700 tysięcy złotych.

Jak to (za)działa?

Na całej połaci dachu zakopiańskiego szpitala zamontowano 156 paneli słonecznych, dzięki którym ogrzana zostanie bieżąca woda. To zaspokoi w całości zapotrzebowanie szpitala na ciepłą wodę w porze słonecznej i w 40 procentach w porze nie słonecznej - wyjaśnia Regina Tokarz.

Szpital zmieni również dotychczasowe ogrzewanie z gazowo-olejowego na geotermalne. Jak wylicza dyrekcja placówki, jeden gigadżul ciepła z wnętrza ziemi kosztuje 48 zł. To o połowę mniej niż przy ogrzewaniu olejowym i porównywalnie do ogrzewania gazowego.

Wartość całej inwestycji to około 5 milionów złotych, z czego niemal 3,5 miliona pochodziło z funduszy unijnych, a resztę sfinansowano z budżetu szpitala.