Od 1 marca w Unii Europejskiej zabronione będzie stosowanie organicznej substancji bisfenol A (BPA) do produkcji plastikowych butelek dla niemowląt. W związku z niejasnościami co do szkodliwości bisfenolu A, Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania tego składnika chemicznego od 1 marca - powiedział unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli.

Produkcja butelek dla dzieci z użyciem BPA ma być w państwach UE zakazana od marca 2011 roku, a import i sprzedaż takich butelek od czerwca 2011 roku. Ponadto przemysł sam zobowiązał się, że do połowy roku wycofa znajdujące się już na rynku butelki zawierające ten związek chemiczny i zastąpi je bezpiecznymi składnikami.

Bisfenol A to wysoce toksyczny związek organiczny z grupy fenoli stosowany powszechnie przy produkcji tworzyw sztucznych. Jak wykazały badania kanadyjskie z lat 2005-2009, jest on kancerogenny i powoduje zaburzenia hormonalne u osób narażonych na jego wpływ. Nawet niewielkie dawki BPA mogą powodować choroby i zaburzenia, np. u kobiet w ciąży.

BPA jest używany niemal na całym świecie, m.in. do produkcji jednorazowych butelek do napojów oraz folii i jednorazowych pojemników plastikowych do przechowywania żywności. Według badań amerykańskich, więcej tego związku znajduje się w tworzywach sztucznych pochodzących z krajów rozwijających się, ale występuje on także w tworzywach pochodzących z Europy Zachodniej i USA.