Chcesz zachęcić swoje dziecko do zdrowszego odżywiania się? Podawaj mu do posiłków wodę. Amerykańscy dietetycy twierdzą, że właśnie woda zwiększa apetyt na warzywa. W artykule opublikowanym na stronach internetowych czasopisma "Appetite" zdecydowanie nie polecają słodzonych napojów gazowanych.

T. Bettina Cornwell z University of Oregon i Anna R. McAlister z Michigan State University twierdzą na podstawie najnowszych badań, że słodzone napoje gazowane w połączeniu z warzywami po prostu dzieciom nie smakują. Te wnioski to owoc dwóch eksperymentów, prowadzonych na przedszkolakach w wieku od 3 do 5 lat i osobach dorosłych w wieku od 19 do 23 lat, którym podawano różne zestawy potraw i napojów.

Okazało się, że słodkie napoje gazowane zwiększają apetyt na słone, wysokokaloryczne potrawy, takie jak choćby frytki. Z kolei woda skłania do sięgnięcia po zdrowsze, niskokaloryczne i bogate w witaminy potrawy z warzyw, bo po prostu lepiej z nimi smakuje.

Nasze preferencje żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat - podkreśla Cornwell. Warto zadbać o to, by były jak najzdrowsze. Jeśli od najmłodszych lat przyzwyczaimy dzieci do picia wody, zwiększamy szanse, że i sałatą nie pogardzą.