Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie opublikowała niecodzienne zdjęcia, na którym widać gada wijącego się na drzewie. "Tylko jeden polski wąż tak potrafi" - mówią leśnicy.

Leśnicy z Krosna w zagadkowy sposób wyjaśnili, jaki gad jest bohaterem zdjęcia, zrobionego przez Edwarda Marszałka, rzecznika jednostki. 

Nazwę swą zawdzięcza mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej, wyobrażanym jako starzec z laską, wokół której opleciony jest wąż - czytamy na Facebooku. Pasjonaci mitologii greckiej już zapewne domyślili się, że chodzi o węża Eskulapa. 

Wyjątkowe zdolności

Wąż Eskulapa nie jest jadowity. Jego długość może przekraczać 2 metry. Największy opisany osobnik mierzył 225 cm. Natomiast najdłuższy zbadany w Bieszczadach gad miał 161 cm. Zwierzę wyróżnia się tym, że potrafi doskonale wspinać się po drzewach. Ma również duże łuski na głowie. 

W Polsce żyją cztery gatunki węży: gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny i żmija zygzakowata. Wszystkie są objęte ochroną.