Guzy nowotworowe budują swoje własne naczynia krwionośne, nie muszą korzystać z tych, które zapewnia im organizm chorego - donoszą na internetowych stronach czasopisma "Nature" naukowcy z Włoch i Stanów Zjednoczonych. Ich odkrycie może wyjaśnić, dlaczego niektóre nowoczesne leki przeciwnowotworowe nie są tak skuteczne, jak oczekiwano.

Chodzi o tak zwane inhibitory angiogenezy, czyli leki, które powstrzymują tworzenie się naczyń krwionośnych, zaopatrujących guza w tlen i substancje odżywcze. Wprowadzono je na rynek kilka lat temu, by pomogły zagłodzić nowotwory. Niestety ich skuteczność jest daleka od oczekiwanej.

Najnowsze wyniki badań, prowadzonych w Rzymie i Nowym Jorku sugerują, że naczynia krwionośne mogą powstawać bezpośrednio z komórek guza i tego mechanizmu nowe leki nie są w stanie zatrzymać. Co ciekawe, pierwsze doniesienia w tej sprawie pojawiły się już 11 lat temu, uznano je jednak wtedy za mało wiarygodne. Teraz okazuje się, że niesłusznie.

Najnowsze odkrycie może pomóc w tworzeniu skuteczniejszych metod terapii nowotworów. Wygląda na to, że szlaki zaopatrzenia guza trzeba przeciąć nie jedną, ale dwiema metodami...