Wiele tysięcy haseł dostępu do kont na Hotmailu zostało podczas weekendu opublikowanych w internecie - informuje Microsoft. Firma zapewnia, że postara się zablokować dostęp do zagrożonych kont i pomóc internautom w odzyskaniu bezpiecznego dostępu do poczty elektronicznej.

Według Microsoftu, kradzież danych nie była rezultatem włamania ale prawdopodobnie skutkiem tzw. phishingu. Chodzi o wyłudzanie, najczęściej pocztą elektroniczną, poufnych informacji - haseł, nazw użytkownika, danych kart kredytowych itp.

Specjaliści ostrzegają: e-maile z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła (albo innych poufnych danych) w celu "weryfikacji", nawet jeśli wyglądają całkiem wiarygodnie, to phishing! W żadnym wypadku nie należy na nie odpowiadać.

Eksperci przypominają także, by hasłem dostępu do poczty elektronicznej nie posługiwać się np. logując się na fora internetowe. Nie należy także używać zbyt prostych haseł - imion członków rodziny, numerów telefonów, dat urodzenia... Hasłem nie powinna też być w żadnym wypadku nazwa użytkownika.