O tym, że lakier do paznokci warto zawsze mieć przy sobie wie każda kobieta. Ostatnio przekonali się o tym również naukowcy wrocławskiego Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Przy wibracjach jakie występują podczas startu rakiety w kosmos, mogą się niektóre śrubki poluzować, a nawet odkręcić. Później w stanie nieważkości mogą fruwać i uszkadzać różne elementy. Dlatego śrubka musi być blokowana. Chodzi o pewność, że nie wykręcą się w czasie startu. Do tego właśnie celu potrzebny jest zwykły lakier do paznokci. Kilka kropel wpuszczonych na śrubkę szybko wsiąknie i zaschnie. Ostatnią śrubkę dokręcił własnoręcznie kierownik Centrum, doktor Zbigniew Kordylewski.

Przez cały ubiegły rok zbierano pieniądze, w ramach akcji "I Ty możesz zaistnieć w Kosmosie", na sprzęt, który ma być wysłany w przestworza na pokładzie rosyjskiego satelity. Udało się zebrać 30 tysięcy złotych. Wczoraj oficjalnie zakończono pracę nad ostatnim z urządzeń; w jego wnętrzu umieszczono, wytłoczoną na aluminiowej folii, listę kilkunastu sponsorów, właścicielka lakieru do paznokci nie została jednak na niej umieszczona.

00:25