Najpotężniejszy mikroskop elektronowy został zainstalowany na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. To pierwsze takie urządzenie w Polsce. Potrafi tak powiększyć badane próbki, że na ekranie pojawiają się pojedyncze atomy. Sprzęt posłuży do analizy materiałów, z których konstruuje się najważniejsze elementy samolotów, statków kosmicznych, procesorów i implantów.

Podobnie jak teleskop Hubble`a jest najważniejszy urządzeniem w historii astronomii, tak mikroskop TITAN Cubed G-2 60-300 jest największym osiągnięciem w dziedzinie analizy w skali atomowej - mówi dr Grzegorz Michta z Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej AGH.

Mikroskop dzięki swojej olbrzymiej mocy (powiększenie badanego materiału 3 miliony razy) i doskonałej rozdzielczości, pozwala na badanie najmniejszych elementów struktur metali, związków chemicznych czy tkanek biologicznych. Jego cena to 15 milionów złotych. Urządzenie ma 4 metry wysokości i waży 3,5 tony.

Jego elementy przywieziono aż 18 samochodami ciężarowymi, a każda część była specjalnie zabezpieczona na czas transportu. Mikroskop zamknięty jest w specjalnym, odizolowanym od otoczenia, pomieszczeniu. Jego fundamenty izolują drgania, niwelowane jest także pole magnetyczne, a w środku panuje stała temperatura.

W trakcie badań naukowcy znajdują się piętro wyżej i na monitorach komputera obserwują powiększony obraz. Ciekawostką jest również to, że próbki do badania na tym urządzeniu przygotowywane są pod innymi superdokładnymi mikroskopami tak, by były jak najmniejsze.