Zakończenie badań nad ludzkim genomem stwarza nadzieję na rewolucję w medycynie - tak genetycy komentują sporządzenie kompletnej mapy ludzkich genów. Był to jeden z najbardziej ambitnych programów badawczych w dziejach świata. O jego zakończeniu poinformowali wczoraj naukowcy.

Kod genetyczny to instrukcja opisująca wszystkie najważniejsze cechy człowieka. Jego szczegółowe badanie zajęło 13 lat. Efektem jest księga życia zawierająca 3 mld liter czyli par ściśle określonych związków chemicznych, tworzących genom. Jak podkreśla Tomasz Kupiec, szef Zakładu Homogenetyki Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie to wielki sukces nauki, ale i początek nowych badań.

W przyszłości ma to znaczenie dla medycyny - uzyskiwanie informacji na temat pochodzenia pewnych chorób. Większość chorób ma podłoże genetyczne i na tej podstawie będzie można dociec, który gen jest odpowiedzialny za chorobę. Na tej podstawie będzie można uzyskać nowe leki, które umożliwią leczenie - uważa Kupiec. Wyniki badań nad genomem ogłoszono nieprzypadkowo właśnie teraz: w kwietniu mija 50. rocznica odkrycia DNA.

13:00