Największe i najnowocześniejsze w Europie Środkowej laboratorium do preparowania krwi pępowinowej otworzył w Warszawie Polski Bank Komórek Macierzystych. To pierwsza tego typu placówka w naszym kraju.

Na razie laboratorium przechowuje blisko 50 tys. porcji spreparowanej krwi pępowinowej pochodzącej nie tylko z Polski.  Zbiorniki, do których trafiają preparaty, przypominają duże kotły. Są to kriostaty. Jest ich dwadzieścia i już w tej chwili mogą pomieścić nawet 400 tysięcy porcji.

Laboratorium znajduje się na powierzchni 800 metrów kwadratowych. Wszystkie pomieszczenia zostały zaprojektowane tak, by preparatyka krwi pępowinowej była jeszcze dokładniejsza. Sprzęt, w który zostało wyposażone laboratorium jest najwyższej klasy -  to m.in. najnowocześniejsze wirówki i lodówki. Na szczególną uwagę zasługują cztery pomieszczenia klasy "clean room" (najwyższy standard).

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystuje się w leczeniu ponad siedemdziesięciu ciężkich chorób m.in. białaczek i chłoniaków. Równolegle prowadzone są badania nad ich kolejnymi zastosowaniami np. w leczeniu cukrzycy czy zawałów serca. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być pobrane tylko raz w życiu przy porodzie dziecka. W kriostatach mogą być przechowywane nawet kilkadziesiąt lat, dlatego tak ważne jest zapewnienie najwyższych standardów medycznych ich pobrania, preparatyki i przechowywania. Gwarantuje to zachowanie właściwości leczniczych komórek przez wiele lat.

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ich wykorzystania w leczeniu.