Czy kiedykolwiek będziemy mogli cofnąć się w czasie? Czy czas w różnych miejscach kosmosu upływa w tym samym tempie? W jaki sposób myśleć o wieczności? Między innymi na tego rodzaju pytania będą starali się odpowiedzieć goście zaczynającego się dziś Copernicus Festival.

Copernicus Festival to impreza, której celem jest popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, spotkania z prelegentami przeniesione zostały do sieci. Hasłem przewodnim tej edycji Copernicus Festival jest czas.

Rozmowa na czasie ze Stefanem Chwinem

Na wieczorną Rozmowę na czasie zaproszono profesora Stefana Chwina - powieściopisarza, historyka literatury, eseistę, krytyka literackiego i wspaniałego wykładowcę.

W rozmowie z profesor Dominiką Dudek poruszył temat czasu. Wspólnie zastanowili się, czym są ciekawe czasy, czy czas może być bohaterem literackim i czy literatura i sztuka mogą być ocaleniem przed nieuchronną ciągłością utrat. Rozmowa zaczęła się o godz. 21:00

Więcej informacji można znaleźć na kanale You Tube  Copernicus Center

Na żywo, o godz. 18 swój wykład wygłosił Joseph LeDoux "As Soon As There Is Life, ThereIs Danger: An Exploration of Where Conscious Feelings of Fear Come From". Rozmowę po wykładzie poprowadził Mateusz Hohol Youtube.com/CopernicusCenter

"Rozmowy na czasie"  to festiwalowa adaptacja cyklu "Rozmów o człowieku", organizowanego przez Katedrę Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ i Polską Akademię Umiejętności. Profesor Dominika Dudek zaprosiła także: Czesława Langa "Jazda pod górkę", Normana Daviesa "Czy państwa są nieśmiertelne?", Paulinę Młynarską "Czas mroku, czas mocy", Tomasza Stawiszyńskiego "O zatrzymywaniu czasu"


Ponadto gośćmi festiwalu będą między innymi:

●   Joseph LeDoux, zajmujący się ewolucyjnym i neurobiologicznym podłożem świadomości;

●  duet Crazy Nauka (czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy), pogromcy mitów o eksploracji kosmosu;

●  Norman Davies, największy ekspert i miłośnik polskiej historii;

●  Ewa Lipska, która swoją poezją od lat próbuje uchwycić wielowymiarową naturę naszej rzeczywistości;

●   Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;

●  Agata Kołodziejczyk i Matt Harasymczuk, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu

●  Michał Heller. Kosmolog, filozof i teolog

●  Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy  Zapraszamy na www.copernicusfestival.com i na kanał YouTube