Wisława Szymborska była szczególnie związana z Francją, konkretnie z paryskim Instytutem Literackim "Kultura" Jerzego Giedroycia.

Kontakty z paryską "Kulturą" poetka nawiązała już pod koniec lat 50., dokładnie w 1957 roku. Publikowała w tym piśmie wiersze, z których niektóre nie znalazły się w żadnym zbiorze jej poezji, m.in. sławny wiersz "Dialektyka i sztuka", który podpisała pseudonimem "Stańczykówna".

Na łamach "Kultury" pojawiały się polemiki na jej temat. Niektórzy publicyści zarzucali jej uległość wobec komunistycznego reżimu w pierwszym okresie jej twórczości.

Szymborska przetłumaczyła na polski wiele francuskich dziel literackich - m.in. z epoki baroku.

Nad Sekwaną stała się znana jednak dopiero po przyznaniu jej literackiej nagrody Nobla. W ubiegłym roku jej wiersze można było czytać na murach paryskiego metra. Umieszczono je tam z okazji polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie. Miała 89 lat. Długo chorowała na raka płuc. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek, eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem, filozofem. Wielokrotnie nagradzano ją i w Polsce, i za granicą. W 1996 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie - Nagrodę Nobla.