6. Festiwal Conrada zaczyna się dziś w Krakowie i potrwa do niedzieli 26 października. Jest to wydarzenie na którym literatura wysoka spotyka się z twórczością popularną. W programie są spotkania z niezwykłymi pisarzami, ale też projekcje filmowe, koncerty, wystawy i warsztaty dla dzieci.

Już dziś gośćmi będą m.in Olga Tokarczuk i Paul Auster. Amerykański pisarz, autor powieści "Sunset Park", ale też twórca filmowy przyjeżdża do Krakowa na kilka dni. To on, z Waynem Wangiem, nakręcił "Dym" czy "Brooklyn Boogie" i napisał scenariusz do "Lulu na moście". Na Festiwalu Conrada w Krakowie będzie też spotkanie z Borisem Akuninem, autorem kryminałów rozgrywających się w realiach carskiej Rosji. Jednym z gości będzie też Jaume Cabré, kataloński powieściopisarz, który oczarował czytelników książką "Wyznaję".

Wśród gości pojawią się nie tylko autorzy bestsellerowych książek, ale także laureaci znaczących nagród i stypendiów, także tych realizowanych w Krakowie - np. Lawon Barszczeuski, białoruski pisarz, stypendysta programu ICORN.

Festiwal Conrada trwać będzie cały tydzień w różnych miejscach w Krakowie. To m.in Pałac Pod Baranami, ale także m.in. ICE KRAKÓW Congress Centre. Ale nie tylko tam. Dla festiwalowych widzów przygotowano pasma tematyczne. W ten sposób coś dla siebie znajdą i wielbiciele sztuki filmowej, muzyki, teatru, ale także zainteresowani sprawą funkcjonowania literatury w przestrzeni publicznej.

Będzie też cieszące się co roku dużym powodzeniem pasmo dla dzieci. Nie zabraknie go i w tym roku, podobnie jak i warsztatów dla księgarzy czy przybliżającego kulisy ciężkiej pracy literackiej. Tym razem zaprezentowany od innej, niż autorska, strony - cykl spotkań wokół książki jako przedmiotu, który musi być odpowiednio wypromowany, zaprojektowany, sprzedany. To będzie okazja do tego, by przyjrzeć się działaniu różnorodnych instytucji literackich.