Gwiazda "Wilka z Wall Street" Margot Robbie jako łyżwiarka Tonya Harding. Saoirse Ronan jak Lady Bird. I teatralna premiera "Pięknej i bestii". Tak zapowiada się najbliższy weekend w kulturze.

Gwiazda "Wilka z Wall Street", nominowana w tym roku do Oscara Margot Robbie w filmie "Jestem najlepsza" gra Tonyę Harding, jedną z największych skandalistek w historii sportu. Ona oraz grająca w filmie jej matkę Allison Janney stworzyły wyśmienite kreacje aktorskie. 

Tonya Harding, amerykańska mistrzyni łyżwiarstwa figurowego, jedna z największych pretendentek do olimpijskich medali, znana była z niełatwego charakteru i kontrowersyjnych zachowań. Nikt jednak nie spodziewał się, jak daleko jest się w stanie posunąć w walce o medale. Gdy jej główna konkurentka w amerykańskiej drużynie Nancy Kerrigan została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, jeszcze nikt nie podejrzewał, że była to cynicznie zaplanowana napaść, która miała utorować Toni Harding drogę do olimpijskiego triumfu. Film 2 marca wchodzi do polskich kin.

"Lady Bird'

"Lady Bird" to historia pełnej miłości i burzliwej relacji między matką a nastoletnią córką, akcja rozgrywa się w Sacramento w Kalifornii, w czasie kryzysu ekonomicznego w 2002 roku. Christine "Lady Bird" McPherson nieustannie kłóci się ze swoją troskliwą, a zarazem zawziętą i upartą matką. W rzeczywistości jednak dziewczyna bardzo ją przypomina. Matka, pielęgniarka, ciężko pracuje, by utrzymać rodzinę po tym, jak ojciec Lady Bird traci pracę. 

Film nagrodzono dwoma Złotymi Globami - dla najlepszego filmu (komedia/musical) oraz dla najlepszej aktorki (Saoirse Ronan). Ma na koncie pięć nominacji do Oscara, w kategoriach - najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Saoirse Ronan), najlepsza aktorka drugoplanowa (Lurie Metcalf) oraz najlepsza reżyseria (Greta Gerwig). Do polskich kin wchodzi dwa dni przed galą rozdania Oscarów, która odbędzie się 4 marca w Hollywood.

"Piękna i Bestia"

Premierę familijnego spektaklu "Piękna i Bestia", na podstawie francuskiej baśni "La Belle et la Bete", przygotowuje Teatr Groteska w Krakowie. Premiera odbędzie 2 marca. Autorem choreografii jest Jarosław Staniek. 

W spektaklu "Piękna i Bestia" najważniejszy będzie temat miłości, która przełamuje bariery i może uczynić szczęśliwym jest obecny w życiu każdego człowieka.

Uprzedzenia, strach, upór czy nietolerancja niejednokrotnie zaburzają nam odbiór tego, co najważniejsze - prawdziwej istoty drugiego człowieka - czytamy na stronie internetowej teatru. To jest spektakl dla dzieci od 6 lat. Uważam, że od czasów antyku, w naszej świadomości nic się nie zmieniło - towarzyszą nam te same lęki, nadzieje i potrzeby emocjonalne. Pokazując życie osób w odległych czasach mówimy o tym, co uniwersalne w nas samych dzisiaj, a to buduje uniwersalne poczucie człowieczeństwa - mówi szef krakowskiej sceny Adolf Weltschek.

(m)