Mamy dobre wieści dla miłośników kina, którzy w ubiegłym roku nie mogli wybrać się przez pandemię na swoje ulubione festiwale. W tym roku wracają i mają wiele atrakcji w programie. Część przygotowała również spotkania w plenerze, a część zdecydowała się na formę hybrydową, by widzowie mogli obejrzeć filmy z dowolnego miejsca.

CIESZYN/CZESKI CIESZYN

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy zacznie się 30 lipca i potrwa do 4 sierpnia w Cieszynie oraz Czeskim Cieszynie, po obu stronach granicy.

To festiwal dla miłośników kina polskiego, czeskiego i słowackiego.

Bardzo oczekiwanym wydarzeniem tegorocznego Kina na Granicy jest retrospektywa filmów z udziałem Janusza Gajosa. Doskonały aktor odwiedzi festiwalowy Cieszyn i spotka się z publicznością.

Kino na Granicy upamiętni też w tym roku Václava Havla, w 10. rocznicę śmierci czeskiego artysty i polityka. W programie jest m.in  kolacja skomponowana z ulubionych przepisów Havla.

Widzowie zobaczą też w tym roku retrospektywę filmów z tej jednej z największych wytwórni filmowych w Europie. Studio Filmowe Barrandov zaczęto budować w Pradze w listopadzie 1931 roku.  Ze studiem pracowali znani czechosłowaccy reżyserzy filmowi, m.in. Miloš Forman, Jiří Menzel i Jan Svěrák. Barrandov jest też producentem wielu znanych filmów amerykańskich, które zostały nagrodzone m.in. Oscarami i Złotymi Globami, między innymi filmów Stevena Soderbergha.

FILMY Z CANNES WE WROCŁAWIU

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty w tym roku odbędzie się hybrydowo. Od 12 do 22 sierpnia trwać będzie we Wrocławiu. Między 12 a 29 sierpnia odbywać się będą pokazy online.

W programie są m.in najważniejsze tytuły z tegorocznego festiwalu w  Cannes. Nagrodzony Złotą Palmą "Tytan" będzie można zobaczyć premierowo w Polsce właśnie we Wrocławiu.

Jak zapowiadają organizatorzy, oprócz obrazu Julii Ducournau, będą też inne filmy z głównego programu tegorocznego Cannes. To m.in "Bohater" Asghara Farhadiego, "Trzy piętra" Nanniego Morettiego czy "Gorączka" Kiriła Serebrennikowa. "Gorączka" to adaptacja nagradzanej książki Aleksieja Salnikowa o dysfunkcyjnej rodzinie, której członkowie utknęli razem wskutek pandemii tajemniczego wirusa. 

BNP PARISBAS GREEN FILM FESTIVAL


Na tym festiwalu równie ważna, co filmy jest ekologia. Czwarta edycja BNP Parisbas Green Film Festival potrwa w Krakowie od 15 a 22 sierpnia.

Filmy festiwalowe będzie można również oglądać także online. To będzie osiem festiwalowych dni, siedem plenerowych kin, a oprócz filmowych pokazów będą też warsztaty i dyskusje dotyczące problemów, z jakimi mierzy się nasza planeta.

Centralnym miejscem festiwalu jak co roku będzie Miasteczko Festiwalowe na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu. Kina plenerowe będą też m.in na plaży, w parkach i na Rynku Głównym.

W programie festiwalu są cykle - Zielone Kłamstwa, Pokolenie Grety, Niewolnicy konsumpcji, Władcy jedzenia czy Dwa stopnie do piekła. Jednym z wydarzeń ma być premiera dokumentu "Nadzieja umiera ostatnia" Jonathana L. Ramseya. Tym razem twórca filmu "Można panikować" opowiada o grupie młodych polskich aktywistów.

50. LUBUSKIE LATO FILMOWE

To najstarszy ogólnopolski festiwal filmów krajowych. W tym roku odbędzie się 50. edycja. Festiwal trwać będzie od 29 sierpnia do 5 września w Łagowie w Lubuskiem.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, "nie gwiazdy ekranów są tu atrakcją, lecz autorzy filmów, którzy toczą spory z publicznością, spory trudne, bo jest to publiczność poszukująca w kinie czegoś więcej niż rozrywki".

W konkursie w ramach Lubuskiego Lata Filmowego startują wszystkie zaproszone specjalnie filmy pełnometrażowe. A jury przyznaje trzy główne nagrody - Grand Prix, czyli Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono.


Opracowanie: