Filmy z narodowymi nominacjami do Oscara i zgłoszone do Europejskiej Nagrody Filmowej - w sumie 205 obrazów wyprodukowanych przez 53 kraje z całego świata znalazło się w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Święto kina zacznie się w stolicy 8 października.

Program WFF jest podzielony na pięć sekcji konkursowych. Konkurs Międzynarodowy jest dla filmów fabularnych z całego świata. Konkurs 1-2 - dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata, Konkurs Wolny Duch - dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata. Warszawski Festiwal Filmowy to również Konkurs Filmów Dokumentalnych oraz Krótkometrażowych.

Filmem otwarcia będzie w tym roku "Na końcu świata" w reżyserii Alexeya Uchitela. Przeplatające się wątki miłosne i epicka, wojenna opowieść przeniesiona przez wybitnego reżysera prosto na postapokaliptyczne terytorium radzieckiego kraju. Działania wojenne co prawda ustały, ale życie codzienne to ciągła walka o przetrwanie w powojennym obozie pracy, gdzie jeśli chcesz przeżyć, musisz przysiąc wierność maszynie - zardzewiałemu, monstrualnemu parowozowi, mknącemu przez syberyjskie pustkowia. Z wybitną rolą Vladimira Mashkova.

Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 8 do 17 października 2010 r.