Gitarzysta The Rolling Stones, Ronnie Wood, najmłodszy członek supergrupy, obchodzi dzisiaj 65 urodziny! Oryginalna gra na gitarze, czarne, sterczące włosy i opinia jednego z największych imprezowiczów dały artyście miejsce w poczcie najsłynniejszych rockandrollowców wszechczasów.

Ronnie urodził się w cygańskiej rodzinie, w grupie wędrowników podróżujących po Anglii kanałami wodnymi. Był jednym z pierwszych członków rodziny, który przyszedł na świat na suchym lądzie. Od najmłodszych lat przyszły gitarzysta The Rolling Stones wykazywał talent artystyczny. Rysunek młodego Wooda zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez stację BBC. Dziś muzyk jest również uznanym grafikiem, a jego pokazywane na całym świecie dzieła przyniosły mu przydomek "Ronnie Rembrandt".

Ronnie Wood dwukrotnie startował w castingu na gitarzystę The Rolling Stones. W 1969 roku, po śmierci Briana Jonesa, do grupy dołączył Mick Taylor. Wood nie mógł pogodzić się z przegraną. Po tym, jak Taylor zrezygnował z występów w Stonesach w 1975 roku, muzycy grupy przyjęli Ronniego Wooda. Fani i krytycy nie mieli wątpliwości, że gitarzysta był brakującym ogniwem zespołu.

Burzliwe życie wszechstronnego artysty

Oprócz muzyki i grafiki Wood próbuje również swych sił w pisarstwie. Ma na koncie trzy książki, autobiografię i zbiór anegdot zatytułowany "The Works". Artysta zagrał też niewielką rolę rockmana w głośnym filmie "9 i pół tygodnia". Jest ojcem trójki dzieci: syn Jesse pochodzi z pierwszego małżeństwa z modelką Krissy Findlay, a córka Leah i syn Tyrone ze związku ze wspomnianą Jo.

Artysta prowadzi autorską audycję w brytyjskim Absolute Radio, która cieszy się ogromną popularnością wśród słuchaczy. Dzieje się tak między innymi ze względu na bardzo eklektyczny gust gitarzysty The Rolling Stones. W zeszłym roku Ronnie Wood otrzymał nagrodę dla radiowej osobowości 2011.

W 2009 roku gitarzysta został uhonorowany nagrodą za całokształt działalności przez opiniotwórczy magazyn "Classic Rock". Dwadzieścia lat wcześnie, wraz z The Rolling Stones, został wprowadzony do Rockandrollowego Salonu Sław.

Z powodu nieopanowanego apetytu na używki, Ronnie Wood przez lata zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Oficjalna wersja mówi, iż muzyk był na odwyku sześć razy.

Ostatnio o gitarzyście The Rolling Stones było głośno z powodu romansu z młodą rosyjską kelnerką Ekateriną Iwanową. Z tego powodu trwające ponad 20 lat małżeństwo muzyka z Jo Karslake rozpadło się.

Zobacz klip do "No Spare Parts" The Rolling Stones: