Europejska Akademia Filmowa uznała obraz szwedzkiego reżysera Rubena Oestlunda "The Square" za europejski Film Roku. Duży sukces odniosły Polki zdobywając Europejskie Nagrody Filmowe w kategoriach animacja i dokument oraz kostiumy!

"The Square" jest laureatem Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. O tytuł najlepszego europejskiego filmu ubiegały się też "Niemiłość" Rosjanina Andrieja Zwiagincewa, "120 uderzeń serca" Robina Campillo, komedia "Po tamtej stronie" Fina Akiego Kaurismakiego oraz "Dusza i ciało" Węgierki Ildiko Enyedi.

Oestlund został ponadto uznany za najlepszego reżysera oraz najlepszego autora scenariusza, jego film najlepszą komedią, a odtwórca głównej roli Claes Bang został najlepszym europejskim aktorem.

Sukces trzech Polek

Uznanie w oczach Europejskiej Akademii Filmowej kierowanej przez Wima Wendersa zdobyły trzy Polki. Jestem dumna z sukcesu młodych polskich reżyserek - powiedziała uczestnicząca w gali w berlińskiej sali koncertowej Agnieszka Holland.

Nagrodę dla najlepszej europejskiej animacji zdobyli Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjski film "Twój Vincent", pierwszy w historii film animowany w całości namalowany na płótnie, opowiadający historię tajemniczej śmierci van Gogha.Anna Zamecka otrzymała nagrodę za film dokumentalny "Komunia". W swoim debiucie autorka opowiada o 14-letniej Oli, która opiekuje się autystycznym bratem Nikodemem, nieprzystosowanym ojcem oraz mieszkającą osobno matką. Dziewczynka przygotowuje brata do pierwszej komunii, biorąc na siebie odpowiedzialność za przygotowania do uroczystości.

Film Zameckiej był już wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach, takich jak Locarno Film Festival, DOK Leipzig czy Triest Film Festival.Katarzyna Lewińska wyróżniona została natomiast za kostiumy do filmu "Pokot" w reżyserii Holland i Kasi Adamik.

Pozostali laureaci Europejskich Nagród Filmowych

Europejskie Nagrody Filmowe zdobyli ponadto Alexandra Borbely ("Dusza i ciało" Ildiko Enyedi) jako najlepsza aktorka i francusko-amerykańska aktorka Julie Delpy za wkład w historię europejskiej kinematografii.

Wyróżnienia przyznawane są od 1988 roku Od 1998 roku gale odbywają się w lata nieparzyste w stolicy Niemiec, a w parzyste w różnych miastach europejskich - w zeszłym roku we Wrocławiu.

W przemówieniu do uczestników sobotniej gali Wim Wenders ostrzegł przed falą nacjonalizmu w Europie grożącą jego zdaniem "powrotem mrocznych czasów". Nie damy sobie odebrać Europy - powiedział niemiecki reżyser.

(m)