List Alberta Einsteina na temat Boga i religii trafi na aukcję internetową. Cena wywoławcza to bagatela trzy miliony dolarów - informuje portal eBay. Fizyk napisał list po niemiecku trzeciego stycznia 1954 r., na rok przed śmiercią.

Swoje poglądy na temat Boga i religii Einstein zaadresował do filozofa Erika Gutkinda po przeczytaniu jego książki "Wybieraj życie: Biblijne wezwanie do buntu". "Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" - napisał twórca teorii względności, który w 1921 r. dostał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

To już druga aukcja listu Einsteina

List wystawił na aukcję anonimowy właściciel. Kupił go w 2008 r. w Londynie na aukcji za 404 tys. dolarów. Ten list ma, moim zdaniem, naprawdę historyczną i kulturalną wagę ponieważ zawiera osobiste, prywatne przemyślenia człowieka o prawdopodobnie najgenialniejszym umyśle XX wieku - powiedział Eric Gazin, prezes firmy Auction Cause z Los Angeles, która poprowadzi aukcję za pośrednictwem eBay. Jak podkreślił, spodziewa się naprawdę gigantycznych pieniędzy za dokument.

10 lat temu ostatni list Einsteina został sprzedany za ponad 2 mln dolarów.