Kim jest Banksy? Oprócz tego, że słynnym artystą? Coraz więcej wskazuje na to, że to Robert Del Naja z zespołu Massive Attack.

Wcześniejsze przypuszczenia fanów sztuki Banksy’ego potwierdził Goldie, brytyjski DJ i producent, który zna się z założycielem Massive Attack od wielu lat.

W latach 80. oboje zajmowali się sztuką graffiti. W trakcie jednego z ostatnich swoich wywiadów Goldie zapytany o Banksy’ego nagle wypalił: "Szanuję Roberta, uważam go za świetnego artystę. Myślę, że wywrócił świat sztuki do góry nogami", ujawniając tym samym jego imię.

Kim jest Banksy?

Na początku kwietnia brytyjskie media opublikowały film, który rzekomo miał przedstawiać artystę przy pracy. Został nakręcony w Izraelu w galerii handlowej Herzla Marina, niedaleko Tel Awiwu, gdzie przygotowywana była wystawa poświęcona pracom Banksy’go.

Kobieta, która nakręciła film, znalazła się w galerii rano, przed jej otwarciem. Żeby do niej wejść, trzeba było umieścić na liście swoje dane.

Zainteresowało ją angielskie nazwisko osoby, która została już wpuszczona do środka. Zapytany o to pracownik ochrony miał jej powiedzieć, że to artysta z Anglii. Kobieta natychmiast skojarzyła te fakty.

Gdy weszła do środka zastała ok. 40-letniego mężczyznę w kapeluszu i wojskowych spodniach. Miał w ręku szablony używane do malowanie graffiti, a na jej widok natychmiast zasłonił twarz.

Banksy często pokazuje swe prace w Izraelu, a także na zachodnim brzegu Jordanu, gdzie w Betlejem otworzył hotel poświęcony jego sztuce. Budynek znajduje się tuż przy olbrzymim murze oddzielającym Izrael od terytoriów palestyńskich. W materiałach reklamowych nazwano go hotelem z najgorszym widokiem na świecie.

(ug)