Łódzkie Muzeum Kinematografii ma w swoich zbiorach niezwykle cenną pamiątkę związaną z Leonem Niemczykiem. Do placówki trafił rękopis życiorysu aktora. Niemczyk złożył go na policji, gdy chciał uzyskać pozwolenie na broń.

Rękopis odnalazł w archiwach łódzkiej policji szef wydziału postępowań administracyjnych. Dokument pochodzi z 1987 roku. Do rękopisu dołączone jest zdjęcie.

Policja uznała, że życiorys "należy do wszystkich mieszkańców Łodzi, miasta, w którym żył i umarł" artysta. Dlatego dokument został przekazany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji prezydent Łodzi, a w końcu trafił do Muzeum Kinematografii.

Życiorys spisany przez aktora zawiera podstawowe informacje dotyczące miejsca urodzenia, wykształcenia oraz odznaczeń, które otrzymał za pracę zawodową.

Wybitny aktor zagrał w ponad 400 filmach

Zobacz również:

Leon Niemczyk zmarł pod koniec listopada 2006 roku w wieku 83 lat. W ciągu ponad 50-letniej kariery aktorskiej zagrał w ponad 400 filmach. W filmie zadebiutował w wieku 30 lat w obrazie Jerzego Kawalerowicza "Celuloza". Aktor uznawany był za rekordzistę wśród polskich aktorów pod względem liczby zagranych ról. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.

Do najznakomitszych ról Niemczyka należą kreacje w "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego i "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. Aktor wystąpił także m.in. w takich filmach jak: "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego (1959), "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa (1964), "Wielki Szu" Sylwestra Chęcińskiego (1982), "C.K. Dezerterzy" Janusza Majewskiego (1987).