Przedświąteczny tydzień w kulturze to przede wszystkim koncerty w muzyką klasyczną. W stolicy trwa 20 Wielkanocny Festiwal Beethovena, którego finał w Wielki Piątek. W Krakowie 21 marca zacznie się festiwal "Misteria Paschalia", który zakończy się w Wielką Niedzielę. Z kolei w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie 22 marca odbędzie się długo oczekiwana polska premiera "Salome" w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Salome

"Salome" uchodzi za najpotężniejsze obok "Elektry" dzieło Richarda Straussa. Reżyseruje Mariusz Treliński. Jak piszą na stronie teatru twórcy przedstawienia - spektakl jest bardzo nowoczesny i bada ukryte relacje rodzinne między ojczymem (Herodem), jego przybraną córką (Salome) a pożądającą władzy matką (Herodiadą). Ten rodzinny dramat jest zarazem tragedią wiary, rozpaczy, lęku i bezradności. Gra toczy się m.in między Salome a Herodem, jej perwersyjnym ojczymem, żyjącym w nieustannym lęku przed śmiercią i tym, co ostateczne. Bohaterka, przez chęć pochwycenia nieuchwytnego, stawia absurdalne żądanie: chce dostać na srebrnej tacy głowę proroka. W wystawieniu biblijna tragedia rozgrywa się jednocześnie w zamożnym mieszczańskim świecie oraz na granicy rzeczywistości i fantazji. Premiera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej to koprodukcja z praskim teatrem Národní Divadlo. Spektakl pokazywany będzie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej z polskimi napisami.

Misteria Paschalia

W poniedziałek 21 marca w Krakowie zacznie się festiwal "Misteria Paschalia". W tym roku motywem przewodnim będzie prezentacja trzech oratoriów Scarlattiego, Falco i Haendla. W programie jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki dawnej w Europie znajdzie się także Requiem Mozarta i oratorium Haydna. A wystąpią wybitni artyści z kręgu muzyki dawnej: Jordi Savall, Fabio Biondi, Ottavio Dantone oraz Rinaldo Alessandrini i Marc Minkowski.

"Misteria Paschalia" to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Formuła festiwalu opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i wybitnych interpretatorów muzyki dawnej.

13. edycja festiwalu Misteria Paschalia potrwa do 27 marca. W Wielki Piątek zabrzmi Requiem Mozarta, poprowadzone przez Marka Minkowskiego i wykonane przez jego Les Musiciens du Louvre Grenoble. A finałowy koncert w Niedzielę Wielkanocną to wielkie dzieło ze światowego repertuaru - "Baltazar" George’a Friderica Haendla. Wykonanie tego oratorium poprowadzi Ottavio Dantone, dyrygujący swoją orkiestrą Accademia Bizantina.

Festiwal Beethovena

W Warszawie trwa 20 Wielkanocny Festiwal Beethovena. Na finał w Wielki Piątek - koncert realizowany w ramach projektu na 1050-lecie chrztu Polski. To będzie nadzwyczajne wykonanie "Pasji według św.Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego. Maestro poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Zaśpiewają Johanna Rusanen - sopran, David Pershall - baryton, Nikolay Didenko - bas oraz Chór Filharmonii Narodowej, Warszawski Chór Chłopięcy i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Recytować będzie Krzysztof Gosztyła. Koncert odbędzie się 25 marca.
(mn)