​"Polska Światłoczuła", kino objazdowe Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta, pojechało na Festiwal Malta do Poznania. Dwie projekcje odbędą się podczas festiwalu w dzielnicy miasta, w której nie ma kina. Zarówno jej mieszkańcy, jak i przyjezdni goście, będą mieli okazję obejrzeć "W ciemności" Agnieszki Holland oraz "Inny świat" Doroty Kędzierzawskiej. Na obu pokazach na widowni usiądą też reżyserki.

Rozmowa z Dorotą Kędzierzawską

W tym roku Festiwal Malta stał się polem do dyskusji nad wolnością. Powołał do życia Generator Malta, czyli "miejsce poruszania zmysłów: smaku, węchu, wzroku, dotyku, słuchu". Oba filmy włączają się do festiwalowej dyskusji. 'W ciemności" porusza problem granicy wolności ludzkiej, bez względu na jego pochodzenie oraz wolności wyboru drogi dobra bądź zła. Leopold Socha, główny bohater, przechodzi przemianę i wybiera tę pierwszą z nich, ratując w kanałach grupę Żydów. A w "Innym świecie" Danuta Szaflarska opowiadając o swoim życiu, jest najlepszym dowodem na to, że w życiu spotykają nas i będą spotykać ciężkie momenty, ale my, posiadając wolność, możemy wybrać i wstać prawą nogą, szukać piękna, światła oraz, oczywiście, czułości.

Rozmowa z Agnieszką Holland

Bardzo podoba mi się idea kina objazdowego - mówi w RMF FM Agnieszka Holland. Artur i Dorota bardzo dbają, żeby te projekcje miały bardzo dobrą jakość techniczną, a dla nas twórców jest to bardzo ważne (...) Ale najważniejsze są spotkania z ludźmi, bo te dyskusje zanikły. Pamiętam jak w latach 80. jeździliśmy z kolegami po Polsce i te spotkania miały wymiar społeczny. Następowała wymiana energii i poglądów. Dorota i Artur podjęli to od zera - dodaje reżyserka.

Na projekcjach obecni będą twórcy filmów: Agnieszka Holland, Dorota Kędzierzawska oraz Arthur Reinhart. Wstęp jest bezpłatny, a spotkania po filmie będą transmitowane na żywo. Wszyscy ci, którzy nie zdołają dotrzeć na festiwal, mają szansę zadawać pytania twórcom za pośrednictwem czatu.

Harmonogram projekcji:

16.07 godz. 18:00 - "W ciemności" oraz spotkanie z Agnieszką Holland
17.07 godz. 18:00 - "Inny świat" oraz spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Arthurem Reinhartem