We wrześniu polska projektantka mody Joanna Hawrot będzie reprezentować nasz kraj na dwóch prestiżowych wydarzeniach kulturowych w Japonii - Biwako Biennale i festiwalu „Eye on Poland”. "Uczestniczenie w dwóch prestiżowych wydarzeniach kulturowych w Japonii u boku znamienitych artystów to wyjątkowe wyróżnienie" - podkreśla artystka, która w swoich działaniach kieruje się hasłem "From Fashion to Art". "Cieszę się, że konsekwentnie realizowana wizja została doceniona przez międzynarodowe środowisko” – dodaje.

Biwako Biennale to międzynarodowy festiwal sztuki wspólczesnej odbywający się w Japonii w mieście Omihachiman. W jego tergorocznej edycji weźmie udział 70 artystów sztuki współczesnej z całego świata. Joanna Hawrot wystąpi w doborowym towarzystwie m.in Hiroko Koshino - wybitnej projektantki i siostry ikony wzornictwa Junko Koshino, uhonorowanej pierwszym w historii Polski doktoratem honoris causa w dziedzinie mody przez łódzką ASP. Multimedialna premiera instalacji Joanny Hawrot uświetni ceremonię otwarcia japońskiego Bienalle. Na specjalne zaproszenie projektantki w projekcie weźmie udział eksperymentalny duet muzyczny AWAYA. Całość stworzy mariaż twórczości dwóch odległych kultur Wschodu i Zachodu.

Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Tokio odbędzie się także wykład Joanny Hawrot FROM FASHION TO ART oraz wystawa WEARABLE ART, prezentująca kimona projektantki. Całość zaprezentowana zostanie w ramach festiwalu EYE ON POLAND w renomowanej  galerii "3331" w Tokio.  


Jak ktoś choć raz poczuje i pozna tę estetykę, poczuje te emocje, które sztuka japońska wyzwala to bardzo dobrze zrozumie, że jest to rodzaj estetycznego narkotyku, od którego się do końca nie można uwolnić, który daje wrażenie nieskończoności i nieskończonej przyjemności - mówiła w rozmowie z RMF FM Joanna Hawrot. To, co nowe, zawsze jest fascynujące. W japońskiej sztuce jest mnóstwo odświeżającej energii - podkreślała. 

(mn)