Amerykanin John Stanmeyer został zwycięzcą międzynarodowego konkursu fotograficznego World Press Photo 2014. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazło się też trzech Polaków!

Zwycięska fotografia Stanmeyera przedstawia afrykańskich emigrantów, kierujących telefony komórkowe do nieba w poszukiwaniu zasięgu. Została zrobiona w lutym 2013 roku na plaży w Dżibuti, które jest punktem tranzytowym dla emigrantów z Somalii, Etiopii czy Erytrei.

Emigranci, sfotografowani przez Stanmeyera, są oświetleni jedynie przez księżyc i ekrany trzymanych przez nich telefonów komórkowych. Sygnał telefonii komórkowej w graniczącej z Dżibutu Somalią jest tańszy i emigranci mają nadzieję na wysłanie lub otrzymanie wiadomości od krewnych za granicą - wyjaśnia agencja Associated Press.

Urodzony w Illinois w USA Stanmeyer relacjonował m.in. zniszczenia po tsunami w Azji czy wojnę domową w Sudanie. Na stronie internetowej fotografa podano, że w kręgu jego zainteresowań leżą społeczne niesprawiedliwości, ubóstwo czy prawa człowieka. Fotografia Stanmeyera, który pracuje dla agencji fotograficznej VII, została zrobiona dla magazynu "National Geographic".

Fotografia Stanmeyera dotyka wielu tematów: "otwiera drogę do dyskusji na temat technologii, globalizacji, migracji, biedy, wyobcowania, ludzkości" - tłumaczyła członkini jury Jillian Edelstein.

Wyróżniono trzech Polaków

W gronie wyróżnionych znalazł się fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Grygiel, który otrzymał drugą nagrodę w kategorii "pojedyncze zdjęcie sportowe" za fotografię przedstawiającą upadek Pawła Starzyka na trasie slalomu podczas międzynarodowych mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Szczyrku. Zdjęcie wykonano pod koniec marca 2013 roku. Jestem bardzo zaskoczony, tradycyjnie nie spodziewałem się - powiedział Grygiel.

Wśród laureatów jest też dwóch innych Polaków. Maciek Nabrdalik, również z agencji VII, otrzymał drugą nagrodę w kategorii życie codzienne za zdjęcie dziewczynki w sierocińcu. Natomiast Kacper Kowalski, pracujący dla agencji Panos Pictures, dostał drugą nagrodę w kategorii natura za serię zdjęć "Toxic Beauty", zrobionych m.in. w kopalniach i zakładach chemicznych.

(mal)