Początek sezonu spływów Dunajcem i automaty, w których można będzie kupić na taki spływ bilet - ta informacja zainspirowała Artura Andrusa do napisania nowego utworu w cyklu "Piosenka z prawdziwego zdarzenia". Piosenkę zaśpiewała Katarzyna Pakosińska, która później przyznała, że świetnie czuje się w folklorystycznych klimatach.

Artur Andrus zdradził, że długo się zastanawiał, jak ma wyglądać tekst kolejnej piosenki z cyklu "Piosenka z prawdziwego zdarzenia". Nie wiem, czy będę to stylizować na gwarę góralską, bo to zazwyczaj się tragicznie kończy, jak ktoś nie zna takiej gwary, a próbuje - mówił przed stworzeniem utworu. Ostatecznie gwara w tekście się nie pojawiła, ale piosenka ma elementy folklorystyczne, co bardzo spodobało się Katarzynie Pakosińskiej.

Możliwe, że przy tych dźwiękach, które zabrzmiały, uaktywnia się moja skłonność do folkloru. To akurat nie dowcip, bo ja kocham polski folklor. Tańczyłam wiele lat w zespole folklorystycznym i kiedy słyszę taką nutę, od razu mniej więcej lokalizuję, który region powinnam zwizualizować -  zdradziła. 

Jak Katarzyna Pakosińska zinterpretowała tekst Artura Andrusa? Posłuchajcie!

W każdą środę w porannym "Śniadaniu Mistrzów" w RMF Classic, tuż po godzinie dziewiątej Artur Andrus przegląda wraz z prowadzącym program podawane w serwisach radiowych RMF FM informacje z Polski i świata, poszukując inspiracji do napisania tekstu piosenki. Pretekstem może być informacja o interesującym wydarzeniu, może być fragment wywiadu albo cytat z prasy. Tekst piosenki ma stanowić aktualny, satyryczny komentarz do wybranej informacji lub wypowiedzi.

Po dokonaniu wyboru Artur Andrus przystępuje do pracy nad piosenką: przed południem pisze test i zaprasza zaprzyjaźnionych muzyków do skomponowania i zagrania melodii. Jednego ze znanych artystów zaprasza zaś do zaśpiewania "Piosenki z prawdziwego zdarzenia". Późnym popołudniem, w warszawskim studiu RMF Classic, piosenka jest nagrywana. Później jeszcze tylko montaż... i w czwartkowy poranek piosenka jest gotowa do emisji!

W taki właśnie sposób powstały dotąd m.in. "Bałwanek dziękczynny", "Quincy Jones" czy "Makatka - prekursor": zobaczcie i posłuchajcie! >>>>