Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia - ogłosiła Polska Akademia Filmowa. To pierwszy wyłoniony już tegoroczny zdobywca tegorocznego "polskiego Oscara"; laureaci Orłów w pozostałych kategoriach będą uhonorowani w poniedziałek.

Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia - ogłosiła Polska Akademia Filmowa. To pierwszy wyłoniony już tegoroczny zdobywca tegorocznego "polskiego Oscara"; laureaci Orłów w pozostałych kategoriach będą uhonorowani w poniedziałek.
Janusz Gajos /PAP/Marcin Obara /PAP

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

W uroczystości wyłonienia laureata Orła za osiągnięcia życia, która odbyła się w środę w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Zwracając się do przedstawicieli filmowego środowiska, Sellin mówił o nowych mechanizmach wspierania polskiego kina, nad którymi trwają prace w MKiDN. Ministerstwo pracuje nad nowym mechanizmem - dodatkowym, obok PISF - który umożliwi nam produkcję filmów historycznych - które, jak wiadomo, są drogie. Taki mechanizm jest tworzony, będzie zaproponowany środowisku i myślę, że jeszcze w tym roku będzie można z tego nowego mechanizmu korzystać. Także - w tym kierunku rozwiniemy skrzydła - zapowiedział Sellin. Pracujemy również w Ministerstwie nad specjalnymi rozwiązaniami ustawowymi, które by umożliwiały ambitniejszą produkcję na terenie Polski filmu nie tylko polskiego, ale też światowego - poprzez specjalne, w wielu krajach funkcjonujące już, u nas jeszcze nie, ulgi podatkowe dla producentów filmowych, którzy chcą na polskiej ziemi produkować filmy - dodał.

"Przyjdzie taki moment, że trzeba będzie przestać. Ale odkładam to na dalszą godzinę"

Janusz Gajos przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że nagroda jest dla niego zaskoczeniem. Mam nadzieję, że to nie znaczy dla mnie "dziękujemy!". Tego się trzymam - żartował wybitny aktor. Pytany, czym jest dla niego aktorstwo, Gajos odparł: Moim życiem. Przyjdzie taki moment, że trzeba będzie przestać. Ale odkładam to na dalszą godzinę - przyznał. Tłumaczył też, że praca aktora to dla niego "rozmowa z ludźmi, wymiana poglądów, możliwie jak najbardziej szczera". To jest to, co staram się robić i co mi przyświeca w tej robocie - podkreślił.

W tegorocznej edycji konkursu o Orły Gajos nominowany jest do nagrody w kategorii najlepsza główna rola męska - za film "Body/Ciało".

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 r. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013) i Franciszek Pieczka (2015).

Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy w poniedziałek

Potocznie nazywane "polskimi Oscarami" Orły to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży. W 2016 r. przypada 18. edycja tego konkursu. Wśród nominowanych do Orłów 2016 są np.: Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Magnus von Horn, Maciej Stuhr i Maja Ostaszewska.

Gala wręczenia Orłów, podczas której wyłonieni zostaną laureaci w różnych kategoriach - m.in. najlepszy film, reżyser, główna rola kobieca, główna rola męska - odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

(mn)