​Red Hot Chili Peppers wracają do Polski - zagrają w Krakowie. W Lublinie będzie Carnaval Sztukmistrzów. A w Kazimierzu i Janowcu nad Wisłą zacznie się festiwal filmowy Dwa Brzegi.

​Red Hot Chili Peppers wracają do Polski - zagrają w Krakowie. W Lublinie będzie Carnaval Sztukmistrzów. A w Kazimierzu i Janowcu nad Wisłą zacznie się festiwal filmowy Dwa Brzegi.
Carnaval Sztukmistrzów w 2016 roku /Wojciech Pacewicz /PAP

RHCP NA STADIONIE CRACOVII

Red Hot Chili Peppers we wtorek 25 lipca w Krakowie na Stadionie Cracovii. Muzycy wystąpią w ramach światowej trasy koncertowej promującej nowy, jedenasty album studyjny The Getaway.

Podczas koncertu nie zabraknie również największych hitów z ponad 30-letniej działalności rockowo-funkowej grupy. Wokalista Anthony Kiedis, basista Flea, perkusista Chad Smith i gitarzysta Josh Klinghoffer sprzedali ponad 60 milionów płyt, w tym ponad pięć multiplatynowych albumów. Zdobyli wspólnie sześć statuetek Grammy za, m.in. "Najlepszy Album Rock" dla Stadium Arcadium, "Najlepsze Wokalne Wykonanie Rock przez Duet lub Grupę" dla Dani California, "Najlepsza Piosenka Rock" dla Scar Tissue oraz "Najlepsze Wykonanie Hard Rock" dla Give It Away. W kwietniu 2012 r. zespół został wprowadzony do elitarnego Rock and Roll Hall of Fame.

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW

Od niedzieli 23 do środy 26 lipca na podwórkach ośmiu dzielnic Lublina pojawi się Cyrk Podwórkowy, zapowiadając główne wydarzenia i zapraszając mieszkańców do uczestnictwa w Carnavalu Sztukmistrzów.

Główną ideą tego festiwalu jest zabawa. Zabawie od zawsze towarzyszy sztuka ludyczna. Festiwal zacznie się w czwartek 27 lipca w Lublinie. Carnaval Sztukmistrzów to barwne święto dedykowane cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Miasto opanują kuglarze i klauni, rozbrzmiewać będzie też muzyka.

Artyści, jak np. Cia El Cruce, zaproszą widzów do poetyckich, ekspresjonistycznych światów, inni zaprezentują efektowne ewolucje akrobatyczne. Będą też eleganccy panowie na szczudłach z Theater Irrwisch, którzy wejdą w nieprzewidywalne interakcje z przechodniami.

Pojawią się też highlinerzy, którzy przyjadą na Urban Highline Festival. Na Placu Zamkowym wystąpi francuska grupa Deus ex Machina, to coś dla fanów mocnych wrażeń. Spektakularna kulista konstrukcja wysoka na 30 metrów, zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach, tworzą niezwykłe powietrzne obrazy.

TUTAJ znajdziecie program całego festiwalu

DWA BRZEGI

Na otwarcie festiwalu 27 lipca Jan Młynarski i Gaba Kulka wystąpią w koncercie "Młynarski plays Młynarski" przypominającym utwory Wojciecha Młynarskiego. Będzie też "Młynarski. Piosenka finałowa", czyli światowa premiera filmu o artyście.

Premierę obrazu "Ja, Godard" Michela Hazanaviciusa zapalnowane na filmowe otwarcie Dwóch Brzegów. Na zamknięcie festiwalu widzowie zobaczą uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes film Andrieja Zwiagincewa "Niemiłość".

Na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym, nazywanym Kinem pod Srebrną Gwiazdą, od niedzieli 30 lipca do soboty 5 sierpnia odbywać się będą seanse plenerowe pod gołym niebem. Będą też "Lekcje kina", czyli spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. Podtytuł tych spotkań brzmi: "Spowiedź twórcy filmowego".

W tym roku gośćmi będą Agnieszka Holland, Robert Gliński i Andrzej Seweryn. Festiwal Dwa Brzegi potrwa w Kazimierzu i Janowcu nad Wisłą od 27 lipca do 6 sierpnia.


(łł)