W poniedziałek amerykanka sieć telewizyjna HBO wyemituje film dokumentalny z udziałem Williama i Harry’ego, w którym książęta wspominają ostatnią rozmowę, jaką przeprowadzili z matką przez telefon. Była krótka, bo akurat bawili się z kuzynami i nie mieli czasu. Jak mówią, do dziś to wspomnienie ich prześladuje. Kilka godzin później księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu.

W filmie, który wyemitowany zostanie 24 lipca jednocześnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, książęta mówią o niezwykłym poczuciu humoru Diany i ich trudnych przeżyciach związanych z rozwodem rodziców i śmiercią matki.

Wspominają ostatnią rozmowę z Dianą. Typową rozmowę dwóch zajętych zabawą chłopców z matką, która spędza wakacje we Francji. Z jednej strony tęsknota za matką, z drugiej chęć, by jak najszybciej dołączyć do harców z kuzynami.

Do końca życia będę żałował, że ta rozmowa była tak krótka - mówi w filmie książę Harry, który miał 12 lat, gdy stracił matkę.

Harry i ja chcieliśmy jak najszybciej się pożegnać, wiesz powiedzieć: cześć, pa pa...gdybym tylko wiedział, co za chwilę się stanie... - wspomina William.

Doskonale pamięta ostatnie słowa, jakie usłyszał od matki. Nie chce o tym mówić.

Przyznaje, że ciągle opowiada swoim dzieciom: George’owi i małej Charlotte o babci Dianie.

Byłaby ich ukochaną babcią, uwielbiałaby nią być, wnuki kochałaby do szaleństwa - mówi William i żartując dodaje: Byłaby koszmarną babcią, tą z tych, które wpadają w porze wieczornej kąpieli i... wtedy zaczyna się najlepsza zabawa. Woda i piana mydlana byłyby wszędzie.

Wystawa w rocznicę śmierci księżnej Diany


Odwiedzający letnią ekspozycję w rezydencji królowej Elżbiety II mogą podziwiać dokładnie odtworzone miejsce pracy tragiczniej zmarłej księżnej Diany. W sierpniu minie 20 lat od jej śmierci w wypadku samochodowym w Paryżu.

Na dębowym biurku stoją oprawione zdjęcia Diany z jej dziećmi, książętami Harrym i Williamem. Słownik oxfordzki, radio, którego słuchała i papier listowy z nadrukiem oficjalnej rezydencji księcia i księżnej Walii, Pałacu Kensington.

Wiele z tych przedmiotów pochodzi z prywatnej kolekcji książąt. W tym skórzana aktówka z kasetami księżnej Walii, na których znajdują się nagrania takich artystów jak Phil Collins i George Michael.

Księżna Walii zginęła 31 sierpnia w paryskim tunelu. Mercedes, w którym podróżowała, uderzył w betonowe przęsło. W wyniku odniesionych obrażeń księżna zmarła kilka godzin później w szpitalu. Jak ustaliło dochodzenie, winnym wypadku był kierowca mercedesa, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Przyczynił się do niego także pościg paparazzi, którzy w poszukiwaniu sensacji, nie opuszczali księżnej na krok i podążali za mercedesem na motocyklach.