Polski kryminał "Jeziorak" z Jowitą Budnik w roli ciężarnej policjantki. Dramat "Sędzia" ze zdjęciami Janusza Kamińskiego oraz Robertem Downey'em Jr. i Robertem Duvallem w rolach głównych. I rewelacja ostatniego festiwalu w Cannes - film "Mama" Xaviera Dolana, który jest kanadyjskim kandydatem do Oscara. To kinowe premiery tego weekendu.

Nareszcie dobry kryminał! W "Jezioraku" podkomisarz Iza Dereń, policjantka z prowincjonalnego miasteczka, prowadzi śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety. Równocześnie trwają poszukiwania dwóch policjantów, zaginionych na służbie. Jeden z nich jest partnerem Izy i ojcem mającego niebawem urodzić się dziecka. Do tego dochodzi rodzinna tajemnica. I niejasne powiązania lokalnych policjantów z biznesmenami.

Reżyser - debiutant Michał Otłowski mówi, że do tego akurat wątku inspiracją były informacje pojawiające się w mediach. Ale scenariusz jego autorstwa nie jest oparty na faktach. Akcja rozgrywa się jesienią, w małym miasteczku, głównie nad spowitym mgłą jeziorem. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Legionowie, Wieliszewie i Serocku. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Gut. Główną rolę gra Jowita Budnik.

Przygotowania do roli musiałam zacząć od wizyty na komisariacie, bo nigdy wcześniej na komisariacie nie byłam. Musiałam też pobiec na strzelnicę, żeby chociaż z bliska zobaczyć broń (..) To były rzeczy, które mnie spinały. Świadomość tego, że technika, realia i policyjna rzeczywistość są mi zupełnie obce - mówi aktorka. Nawet jeśli nie wszystko technicznie wypadło świetnie, to Jowicie Budnik udało się zbudować swoją postać z wielu emocji. I rozwiązać w sumie dwie zagadki, zamiast jednej. Jowicie Budnik partneruje debiutant - Sebastian Fabijański, nagrodzony na ostatnim festiwalu w Gdyni za "najlepszy debiut aktorski". W "Jezioraku" grają też m.in Mariusz Bonaszewski, Michał Żurawski i Łukasz Simlat.

"Sędzia" to dramat z udziałem dwukrotnie nominowanego do Oscara Roberta Downeya Jr.oraz zdobywcy złotej statuetki Roberta Duvalla, którzy po raz pierwszy pojawią się razem na dużym ekranie. W filmie występuje także nominowana do Oscara Vera Farmiga i nagrodzony Oscarem Billy Bob Thornton, a reżyserem obrazu jest David Dobkin. W filmie "Sędzia" Downey wciela się w rolę Hanka Palmera, adwokata z wielkiego miasta, który powraca w rodzinne strony. Na miejscu dowiaduje się, że jego owdowiały ojciec, sędzia, jest podejrzany o popełnienie morderstwa. Hank postanawia dotrzeć do prawdy, a w trakcie swoich poszukiwań odnawia relacje z rodziną, z którą stracił kontakt wiele lat wcześniej. Autorem zdjęć do tego filmu jest nagrodzony Oscarem polski operator Janusz Kamiński.

"Mama" to mocny, przejmujący film Xaviera Dolana. Dostał w tym roku m.in Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat, choruje na ADHD. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka. Sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. "Wizualnie bogaty i odważny narracyjnie" - pisał o filmie Richard Lawson z Vanity Fair. "Mama" Xaviera Dolana jest kanadyjskim kandydatem do Oscara.