​Duński reżyser filmowy Lars von Trier cierpi na chorobę Parkinsona - poinformowała należąca do artysty wytwórnia Zentropa. W związku z tym filmowiec ograniczył udział w promocji swojego najnowszego serialu "Kingdom Exodus".

Lars von Trier obecnie pracuje nad trzecią częścią zapoczątkowanego w latach 90. serialu "Królestwo". Premiera ma odbyć się pod koniec sierpnia na festiwalu filmowy w Wenecji.

Jak podaje wytwórnia filmowa Zentropa, której von Trier jest współzałożycielem, 66-letni reżyser jest w "dobrym humorze" i jest pod opieką lekarzy. Jednak z powodu choroby Parkinsona, aż do premiery serialu ograniczy działalność promocyjną i będzie udzielał "ograniczonej liczby wywiadów".

Serial "Królestwo" opowiadał o lekarzach w kopenhaskim szpitalu. W placówce dochodziło do licznych, nie do końca zrozumiałych zdarzeń. "Kingdom Exodus" ma być zwieńczeniem serii. Na festiwalu w Wenecji serial ma być pokazany jako pięciogodzinny film.

Lars von Trier to obecnie jeden z najbardziej znanych reżyserów europejskich, zdobył m.in. Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za film "Tańcząc w ciemnościach". Kontrowersyjna jest nie tylko jego twórczość, ale i wypowiedzi  - twierdził np., że "rozumie Hitlera".