Od lat wizytówką Krakowskiego Festiwalu Górskiego są dwa konkursy filmowe – polski i międzynarodowy. W tym roku o Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego KFG 2017 będzie walczyć 12 dokumentów, z czego aż 7 to polskie premiery. 15. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędzie się w dniach od 1 do 3 grudnia 2017 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Wśród premierowych obrazów będzie można zobaczyć między innymi dwa dokumenty z najnowszej serii Reel Rock w reżyserii doskonale znanego trio: Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen. Są to "Above the Sea" z Chrisem Sharmą (tym razem Amerykanin w scenerii Deep Water Solo) i "Break on Through" z Margo Hayes (dziewczyna, która jako pierwsza posmakowała trudności 9a+, i to dwukrotnie).

Wśród filmowych nowości także "Bonington - Mountaineer" duetu Brian Hall i Keith Partridge - portret wielkiego Chrisa Boningtona, jednego z największych alpinistów XX wieku (Brytyjczyk był gościem 13. KFG) oraz "Psycho Vertical" w reżyserii Jen Rendall - przybliżający sylwetkę Andy’ego Kirkpatricka, autora głośnej książki “Psychovertical. Przestrzeń obłędu", wyróżnionej w 2008 roku prestiżową nagrodą Boardman Tasker Prize.

Na KFG zostanie pokazany premierowy "Magnetic Mountains" Steve’a Wakeforda, brytyjskiego wspinacza i filmowca, który po wypadku w górach szuka odpowiedzi na pytanie o sens narażania życia podczas wspinania. Premierowe pokazy zamykają dwa filmy - "Stirb Langsam" Jakoba Schweighofera i Simona Platzera - w roli głównej tegoroczny gość, młody niemiecki wspinacz Michi Wohlleben i "Dirtbag - The Legend of Fred Beckey" Dave’a O’Leske - bohaterem jest 94-letni Fred Beckey, wyjątkowa postać amerykańskiego wspinania.

Filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

Annapurna III - Unclimbed

Nepal, Austria, 2016, 13 min

Reżyseria: Jochen SchmollAbove the Sea - PREMIERA

USA, 2017, 20 min

Reżyseria: Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen


Break on Through - PREMIERA

USA, 2017, 20 min

Reżyseria: Nick Rosen, Josh Lowell, Peter Mortimer


Bonington - Mountaineer - PREMIERA

Wielka Brytania, 2017, 80 min

Reżyseria: Brian Hall, Keith PartridgeCoconut Connection

Belgia, 2017, 38 min

Reżyseria: Sean Villanueva O’Driscoll


Dhaulagiri, ascent to the White Mountain

Argentyna, 2016, 73 min

Reżyseria: Guillermo Glass, Cristián Harbaruk


Dirtbag - The Legend of Fred Beckey - PREMIERA

USA, 2017, 95 min

Reżyseria: Dave O’Leske


Magnetic Mountains - PREMIERA

Wielka Brytania, 2017, 90 min

Reżyseria: Steve Wakeford


Psycho Vertical - PREMIERA

Wielka Brytania, 2017, 65 min

Reżyseria: Jen Rendall