Dominika Zaręba z Gdańska jest ośmiomilionowym zwiedzającym Panoramę Racławicką we Wrocławiu. Pierwszy widz zobaczył to monumentalne dzieło latem 1985 roku.

Mieszkanka Gdańska kilka minut przed 10 weszła do wrocławskiej rotundy, w której można oglądać dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Tym samym stała się ośmiomilionowym widzem. W nagrodę dostała tablet i albumy poświęcone, oczywiście, Panoramie Racławickiej.

Panorama Racławicka od momentu jej udostępnienia 14 czerwca 1985 roku jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Wrocławia. Największe oblężenie przeżywała w pierwszych latach jej działania. Każdy chciał obejrzeć dzieło skrzętnie ukrywane przez władze przed widzami. Wielu nie wierzyło, iż Panorama na dłużej zagości we Wrocławiu. Dlatego i latem, i srogą zimą rzesze turystów odwiedzało wrocławską rotundę. Najwięcej zwiedzających odwiedziło Panoramę w 1988 roku - 508 882 osób, najmniej w 2003 roku - "zaledwie" 173 781.

Przez kolejne lata Panoramę rocznie podziwiało przeciętnie blisko 300 tys. widzów, co odliczając dni ustawowo wolne od pracy daje - dziennie ponad 1000 osób. Taka wysoka frekwencja zrobiła z Panoramy jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów, obok zamków królewskich na Wawelu i w Warszawie, Malborku i Łańcucie.

Odwiedzają ją także dostojni goście, a wśród nich m.in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix, król Belgów Albert, Leszek Kołakowski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Waldorff, Andrzej Wajda.

Milionowy widz podziwiał płótno Styki i Kossaka już sierpniu 1987 r., pięciomilionowy widz - Katarzyna Nowak ze Świdnicy przekroczyła próg rotundy w lipcu 1998 r., na sześciomilionowego zwiedzającego Kingę Klekotko z Wrocławia oczekiwano blisko sześć lat, do września 2004 r.

Od tego momentu frekwencja w Panoramie systematycznie wzrasta, rocznie przeciętnie o 10 proc. Dzięki temu już po czterech latach 4 grudnia 2008 roku odwiedził Panoramę Racławicką siedmiomilionowy widz, którym okazała się Daria Mikołajczyk z Dzierżoniowa. 

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można wielkie malowidło (15x114m), które, dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.