Niemiecki pisarz i laureat Nagrody Nobla Guenter Grass weźmie udział w otwarciu wystawy "Akwarele" w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę. Na prace malarskie złożą się głównie ilustracje do dwóch książek pisarza: opowiadań "Moje stulecie" i zbioru poezji "Rzeczy znalezione".

Ekspozycja akwarel Grassa ma uczcić zbliżające się 85. urodziny noblisty. Jej miejscem będzie Gdańska Galeria Guentera Grassa, która należy do Galerii Miejskiej.

Wystawę ilustracji do książek pisarza, uzupełnią prace z lat 50. XX wieku, z wczesnego okresu jego twórczości.

Poza tym, podczas wernisażu wystawy 31-letnia artystka z Berlina, Marlen Pelny, zaprezentuje performance literacko-muzyczny oparty na poezji Guentera Grassa.

Przed otwarciem wystawy zaś, Grass zaplanował spotkanie z doktorantami germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego na terenie uczelni.

Wystawa akwarel Guentera Grassa potrwa do 26 sierpnia.

Premiera galowa spektaklu "Idąc rakiem"

W przeddzień wizyty w Gdańsku, Guenter Grass ma uczestniczyć w Gdyni w premierze galowej spektaklu "Idąc rakiem". Oparte na podstawie powieści noblisty przedstawienie Teatru Miejskiego, zostanie zagrane na stacjonującym przy Skwerze Kościuszki żaglowcu "Dar Pomorza".

Liczymy, że oprócz obejrzenia sztuki, nasz gość znajdzie też czas na spotkanie z zespołem aktorskim i reżyserem - powiedziała Marzena Szymik z działu literackiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Napisana w 2002 r. powieść "Idąc rakiem" (Im Krebsgang) opowiada o katastrofie "Wilhelma Gustloffa", niemieckiego statku pasażerskiego sprzed II wojny światowej, włączonego w czasie wojny w skład Kriegsmarine, zatopionego przez sowiecką marynarkę 30 stycznia 1945 r. na północ od Łeby. Ewakuowano nim z Gdyni niemiecką ludność cywilną przed nacierającymi wojskami radzieckimi. Zginęło wówczas ok. 10 tys. osób, uratowało się ok. 800.

Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Babicki, a autorem adaptacji powieści dla potrzeb teatru - gdański pisarz Paweł Huelle.

Inne niespodzianki na urodziny noblisty

Z okazji 85. urodzin autora, niespodziankę przygotował także Uniwersytet Gdański, na którym odbędą się "Warsztaty Letnie. Guenter Grass - twórczość i recepcja".

W seminarium od 27 czerwca do 1 lipca wezmą udział naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii, Rosji i Chorwacji zajmujący się twórczością niemieckiego pisarza.

W trakcie warsztatów prof. Friedhelm Boll wygłosi wykład "Guenter Grass i społeczne poparcie dla polityki Willy'ego Brandta".

W ramach obchodów 85. urodzin Guentera Grassa Gdańska Galeria Miejska zorganizuje także "Oprowadzanie po Grassowskim Wrzeszczu". Przewodnikiem w dniach 7 lipca i 18 sierpnia będzie gdański pisarz i historyk Mieczysław Abramowicz. Spacery rozpoczynać się będą pod kamienicą przy ul. Lendziona 5, gdzie urodził się Guenter Grass.

Guenter Grass urodził się 16 października 1927 w Gdańsku. Ojciec pisarza był kupcem niemieckim, matka - Kaszubką. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata", z których to pierwsze dzieło jest najbardziej znane. "Blaszany bębenek" doczekał się ekranizacji w 1979 r. w reżyserii Volkera Schloendorffa. W 1999 r. Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.