Fani i artyści na całym świecie oddali w poniedziałek hołd zmarłemu dzień wcześniej brytyjskiemu piosenkarzowi George'owi Michaelowi. W tym samym czasie organizacje charytatywne ujawniły, że Michael był mocno zaangażowany w działalność pomocową.

Fani i artyści na całym świecie oddali w poniedziałek hołd zmarłemu dzień wcześniej brytyjskiemu piosenkarzowi George'owi Michaelowi. W tym samym czasie organizacje charytatywne ujawniły, że Michael był mocno zaangażowany w działalność pomocową.
Kwiaty i znicze pod domem muzyka w Londynie /EPA/ANDY RAIN /PAP/EPA

Wielbiciele muzyki artysty składali kwiaty m.in. przed jego mieszkaniami w Londynie i Goring w hrabstwie Oxfordshire. Wiele osób wykorzystało media społecznościowe do wyrażenia żalu z powodu śmierci 53-latka. Zareagowali także liczni artyści.

Paul McCartney napisał na Twitterze, że "słodka muzyka soul" Michaela pozostanie z nami. Pracując z nim przy licznych okazjach widziałem jak jego talent lśnił, a autoironiczne poczucie humoru czyniło te chwile jeszcze bardziej przyjemnymi - wspominał McCartney dołączając do wpisu wspólne zdjęcie.

Wspólne zdjęcie z George'em Michaelem opublikował też inny brytyjski gwiazdor Elton John. Jestem głęboko poruszony. Straciłem ukochanego przyjaciela - najmilszą, najbardziej szlachetną duszę i genialnego artystę. Moje serce kieruje się w stronę jego rodziny i wszystkich jego fanów - napisał muzyk na Instagramie.

Odnosząc się do śmierci artysty muzycy z zespołu Duran Duran napisali o "klątwie 2016 roku". Przypomnieli, że w mijających 12 miesiącach zmarł nie tylko Michael, ale też m.in. Prince, David Bowie i Rick Parfitt.

Również Madonna zwróciła uwagę, że odszedł "kolejny wielki artysta", pod wpisem zamieściła materiał wideo, na którym wręcza Brytyjczykowi nagrodę.

Tymczasem na śmierć muzyka zareagowały także organizacje charytatywne, które ujawniły, że przez wiele lat George Michael wspierał ich działalność na rzecz osób chorych na AIDS, na raka czy na rzecz potrzebujących dzieci. Podkreślają, że na te cele przeznaczył miliony funtów. Za życia wolał, aby jego działania dobroczynne nie były eksponowane. Wśród finansowanych przez niego organizacji były m.in. Terrence Higgins Trust pomagające ofiarom AIDS.

George Michael, urodzony w północnym Londynie jako Georgios Kyriacos Panayiotou, sprzedał podczas swojej kariery ponad 100 milionów płyt. Był współzałożycielem legendarnego zespołu "Wham!", który stworzył m.in. świąteczny hit "Last Christmas".

Podczas swej kariery piosenkarz nagrywał m.in. z Arethą Franklin, Whitney Houston i zespołem charytatywnym "Band Aid" Boba Geldofa, który powstał w 1984 roku, aby pomóc w walce z głodem w Etiopii.

Po tragicznej śmierci swego partnera w 1993 roku, Michael upublicznił informację, że jest homoseksualistą i stał się zaangażowanym aktywistą na rzecz praw mniejszości seksualnych.

APA