Losy tych, którzy zginęli w Oświęcimiu i tych, którym udało się przeżyć to piekło od lat interesują filmowców z całego świata. W 65. rocznicę wyzwolenia obozu przypominamy najważniejsze filmy o Auschwitz.

Pierwsze były czarno białe kadry  z "Ostatniego etapu" z 1948 roku, półdokumentalnego filmu w reżyserii  Wandy Jakubowskiej o losach kobiet w obozie. Autentyczny plener obozu wykorzystał też w latach 60. Andrzej Munk w "Pasażerce". Opowieści o katach i ofiarach. Filmy w których akcja rozgrywa się w Auschwitz kręcili też zagraniczni twórcy. Na pewno pamiętacie "Wybór Zoffi" Alana Pakuli z Meryl Streep. I scenę, w której tuż po przybyciu do obozu Zofia, na rozkaz esesmana, musiała dokonać tytułowego wyboru, które dziecko posłać do komory gazowej, a które ma przeżyć. Sceny do tego filmu powstawały jednak w byłej Jugosławii i w Stanach Zjednoczonych . Pierwszym amerykańskim filmem o zagładzie Żydów,  nakręconym na terenie hitlerowskiego obozu, był "Triumf ducha" z Willemem Dafoe.

Niestety ekipy filmowe dokonywały zniszczeń na terenie muzeum i od 1994 roku mogą tam powstawać wyłącznie filmy dokumentalne. O Auschwitz opowiada właśnie słynny dokument "Portrecista". Historia fotografa, który na zlecenie SS robił zdjęcia współwięźniom, którzy następnego dnia szli do gazu. Po wojnie nigdy już nie wziął do ręki aparatu.