Amelia Maszońska, Maria Włoszczowska, Celina Kotz i Robert Łaguniak będą reprezentować Polskę w trzecim etapie 15. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata.

Amelia Maszońska, Maria Włoszczowska, Celina Kotz i Robert Łaguniak będą reprezentować Polskę w trzecim etapie 15. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata.
Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków /Marek Zakrzewski /PAP

Werdykt jury 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego podano w sobotę wieczorem po trwających od czwartku przesłuchaniach uczestników konkursu.

W drugim etapie brało udział sześcioro uczestników z Polski. Do trzeciego etapu zakwalifikowało się czworo z nich: Amelia Maszońska, Maria Włoszczowska, Celina Kotz oraz Robert Łaguniak.

Decyzją jury w trzecim etapie wystąpi łącznie 13 muzyków. Poza reprezentantami Polski będą to także: Hanna Asiejewa (Ukraina), Richard Lin (Tajwan/USA), Arsenis Selalmazidis (Rosja/Grecja), Ryosuke Suho (Japonia), Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja), Luke Hsu (USA), Amalia Hall (Nowa Zelandia), Kim Bomsori (Korea Południowa)oraz Seiji Okamoto (Japonia).

Trzeci etap konkursu rozpocznie się w niedzielę, a jego wyniki jury ogłosi we wtorek.

Dyrektor konkursu Andrzej Wituski podziękował w sobotę wszystkim uczestnikom drugiego etapu i powiedział, "że Wieniawski o nich nie zapomni".

Przewodniczący jury, Maxim Vengerov podkreślił natomiast, że poziom muzycznej rywalizacji był wspaniały. "W imieniu jury chciałbym podziękować Wam również za fantastyczny wybór największych kamieni milowych repertuaru przeznaczonego zarówno na skrzypce, jak i fortepian" - powiedział.

Dziękuję wam również za to, że dotknęliście naszych serc. Swoją grą spowodowaliście, że niektórzy członkowie jury uronili łzę - dodał.

Łączna pula nagród - 100 tys. euro

Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Prowadzący osobiście przesłuchania Maxim Vengerov wybrał blisko 50 muzyków. Kilkoro zagranicznych skrzypków ostatecznie zrezygnowało z udziału w rywalizacji. Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro.

W trzecim etapie konkursu uczestnicy zagrają przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, natomiast w czwartym - finałowym - odbywającym się w dniach 20-22 października, wybrane koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października. Dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W niedzielę o godz. 12 z okazji odbywającego się w Poznaniu konkursu, w Starym Browarze zorganizowany zostanie pierwszy poznański maraton skrzypcowy "Zagraj na Wieniawskim". Zaproszenie do udziału w wydarzeniu organizatorzy skierowali zarówno do profesjonalnych muzyków, jak i amatorów, którzy chcieliby zaprezentować swoje umiejętności muzyczne.

(mal)