Koncerty, spektakle, spotkanie autorskie, wystawy - znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który odbędzie się w dniach 26–30 października w Krakowie. Dziś przypada 10. rocznica śmierci artysty.

Koncerty, spektakle, spotkanie autorskie, wystawy - znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który odbędzie się w dniach 26–30 października w Krakowie. Dziś przypada 10. rocznica śmierci artysty.
Marek Grechuta /PAP/CAF-Maciej Sochor /PAP

Jak poinformował Jakub Baran, rzecznik Grechuta Festival, w koncercie finałowym gwiazdy wykonają utwory zmarłego w 2006 r. pieśniarza.

Tegoroczny Festiwal potrwa pięć dni. Rozpocznie się w środę 26 października spektaklem "40 i 4" w wykonaniu Teatru Szczęście. Komiczny monodram mężczyzny, który w swoje 44 urodziny zauważa podczas golenia, że ma twarz klauna - zdaniem organizatorów - będzie artystycznym nawiązaniem do początków działalności Marka Grechuty, który swą karierę sceniczną zaczynał w Kabarecie Anawa.

Dzień później Andrzej Bogunia-Paczyński przedstawi odczyt historyczno-multimedialny poświęcony muzyce popularnej w Krakowie w latach 1953-1965. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Praska 52 - kameralnej scenie mieszczącej się na krakowskich Dębnikach, nieopodal pierwszego mieszkania Grechutów.

W piątek 28 października wystąpi Duet Leszko & Piątek w koncercie piosenek Marka Grechuty. Jest to projekt artystyczny, który powstał kilka lat temu z inicjatywy wdowy po artyście Danuty Grechuty. Tworzą go Karolina Leszko, laureatka pierwszej nagrody w II edycji konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty z 2009 r. oraz Paweł Piątek, znany krakowski muzyk, aranżer i kompozytor, wieloletni pianista zespołu Anawa. Recital łączy zarówno "złote przeboje", takie jak "Niepewność" czy "Dni, których nie znamy", jak i piosenki mniej znane - np. "Nie dotykaj dzikich róż".

W sobotę 29 października wokół krakowskiego Rynku Głównego przejdzie "Korowód". Poprowadzi go orkiestra reprezentacyjna AGH, która zagra niecodzienne aranżacje utworów patrona festiwalu. W barwnym pochodzie przejdą m.in.: krakowscy ułani, rycerstwo oraz artyści Piwnicy pod Baranami.

Na niedzielę 30 października zaplanowano zwieńczenie Grechuta Festivalu, czyli galę finałową, która odbędzie się w Sali Audytoryjnej ICE Kraków. Podczas spektaklu muzycznego największe przeboje Marka Grechuty, a także własne hity wykonają m.in. Kasia Kowalska, Stanisław Sojka, Agnieszka Chrzanowska, Michał Augustyniak, Karolina Leszko, Tomasz Steńczyk. Towarzyszyć im będzie zespół Anawa. Koncert poprowadzi Anna Popek.

Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

(mn)