Intensywne opady śniegu, mróz i wichury skutecznie utrudniały życie niemal w całej Polsce. W wielu regionach problemy z jazdą mieli kierowcy. Drogi były nieodśnieżone i śliskie. Na Gorącą Linię RMF FM otrzymywaliśmy od Was dziesiątki telefonów o kolizjach i utrudnieniach. Pogodową sytuację śledziliśmy w naszej relacji minuta po minucie!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

19:58

Z powodu silnego wiatru powodującego cofanie się wody z Bałtyku, o 39 cm przekroczony jest stan alarmowy morza w Ustce - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Woda wdarła się na bulwar portowy. Nie ma zagrożenia dla ludzi.

19:50

Kilkadziesiąt razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy przy usuwaniu skutków silnego wiatru (powalone drzewa, zalania, podtopienia). Bez prądu na Pomorzu Zachodnim jest 2,2 tys. mieszkańców.

Wysoki stan wody utrudnia także ruch statków w porcie w Świnoujściu.

19:43

Ponad 8 tys. odbiorców w całym kraju pozostaje bez prądu po nocnych opadach śniegu i porywach silnego wiatru - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Naprawy cały czas trwają. Rano bez prądu było niemal 16 tys. odbiorców.

Służby apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne, starsze oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zimno.

19:37

Na drodze krajowej 74 na odcinku Kielce - Opatów, w miejscowości Makoszyn (woj. świętokrzyskie) samochód ciężarowy wypadł z drogi. Trasa jest zablokowana.

19:33

Do 21 mogą potrwać utrudnienia na dk 22 na odcinku Chojnice - Piła pomiędzy miejscowościami Rychnowy - Czersk (woj. pomorskie). Zepsuła się tam ciężarówka, droga jest zablokowana.

19:25

W miejscowości Poźrzadło (województwo lubuskie) na drodze 92 korek parę kilometrów, droga stoi - napisały do nas słuchaczki Agata i Ania.

19:16

Z powodu załamania pogody, ratownicy TOPR ogłosili znów trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach.

Obowiązuje powyżej 1600 metrów. Poniżej - obowiązuje wciąż drugi stopień zagrożenia.

Ratownicy podkreślają, że wyzwolenie lawiny na stromych stokach jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym.

Możliwe jest też samorzutne schodzenie lawin.

19:09

Na krajowej 73 na odcinku Kielce - Busko-Zdrój, w miejscowości Lisów (woj. świętokrzyskie) samochód ciężarowy wjechał do rowu. Droga jest zablokowana.

18:57

Problemy też na krajowej 1 w rejonie Częstochowy. W Woli Kiedrzyńskiej samochód dostawczy zderzył się z osobowym.

Jedna osoba została ranna. Utrudnienia są zarówno w stronę Katowic, jak i Warszawy.

Do wypadku doszło w miejscu, gdzie droga jest zwężona z powodu remontu.

18:48

W pomorskich portach: w Ustce, Rowach i Łebie ogłoszono alarmy przeciwsztormowe.

W Ustce stan alarmowy jest już przekroczony o metr.

Jak powiedział nam bosman z Zarządu Portu Morskiego w Ustce, jednostki są na równym poziomie z nabrzeżami.

18:23

Na skrzyżowaniu dk 8 z dk 33, na odcinku Boguszyn - Szalejów Górny, w Kłodzku na Dolnym Śląsku doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z autobusem.

Jedna osoba została ranna. Ruch odbywa się wahadłowo. Utrudnienia mogą potrwać do 19.30.

18:01

Do 19 mogą potrwać utrudnienia na dk 42. Na odcinku Przedbórz - Radomsko w pobliżu miejscowości Rzejowice (woj. łódzkie) trwa wyciąganie z rowu samochodu ciężarowego.

Ruch odbywa się wahadłowo.

17:52

Słuchaczka Kinga napisała do nas maila: Na trasie miedzy Praszką a Wieluniem utworzył się długi korek, który ciągle się powiększa. Droga nieprzejezdna w obie strony, bo jest zaśnieżona i oblodzona.

17:39

Na drodze krajowej 91 na odcinku Świecie - Toruń w miejscowości Łysomice (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba została ranna. Ruch odbywa się wahadłowo.

17:35

Słuchaczka Sylwia informuje: DW 494 jest całkowicie oblodzona i niebezpieczna. Jedziemy 30 km/h

17:31

Droga krajowa nr 73 została zamknięta na odcinku od centrum Szczucina do mostu na Wiśle. Nie ma możliwości wyznaczenia objazdu.

Co kilkadziesiąt minut droga jest otwierana na ok. 10-15 min. w celu umożliwienia przejazdu.

17:21

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Utrudnienia w postaci lokalnej śliskości lub błota pośniegowego występują na terenie województw:
- pomorskiego (dk 20 odc. Żukowo - granica woj. zachodniopomorskiego, dk 21 odc. Miastko - Słupsk),
- warmińsko-mazurskiego w północno-wschodniej części województwa oraz na dk 57 odc. Dźwierzuty - Bisztynek, dk 58 odc. Szczytno - Zgon, dk 63 odc. Pisz - gr. w woj. podlaskim
- wielkopolskiego dk 5/S5 odc. Stęszew - Rawicz, dk 12 odc. Jarocin - Długie Stare, dk 36 odc. Rawicz - Ostrów Wielkopolski, dk 15 odc. Września - Modliszewko, dk 11 odc. Piła - Lotyń, dk 22 odc. Lędyczek - Trzebieszki
- dolnośląskiego na: dk 8 odc. Kłodzko - granica państwa, dk 33 odc. Kłodzko - granica państwa, dk 5 odc. Bolków - granica państwa, dk S8 odc. Wrocław - Syców, dk 25 odc. Oleśnica - Międzybórz, dk 36 odc. Lubin - Załęcze
- zachodniopomorskiego na: dk 20 odc. Węgorzyno - granica z woj. pomorskim, dk 11 odc. Bobolice - Szczecinek, dk 25 odc. Bobolice - Biały Bór.

17:15

17:08

Jako jedyny wyjechałem z parkingu pod hotelem. Wezwano koparkę, żeby odśnieżyła. Warstwa śniegu - ponad pół metra - powiedział naszemu reporterowi Bartkowi Paulusowi jeden z kierowców w Szklarskiej Porębie.

Inny dodał: Ja już tu ponad godzinę walczę z odśnieżaniem. I dalej sypie.

16:58

Gołoledź i zamiecie śnieżne na Dolnym Śląsku.

Kierowcy od rana zmagają się z trudnymi warunkami na drogach. Najmocniej zima zaatakowała w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim.

Po stronie czeskiej do jutra zamknięta jest dla ciężarówek droga z Jakuszyc do Harrachowa.

16:43

Jedna osoba została ranna w zderzeniu czterech osobówek i ciężarówki na autostradowej obwodnicy Krakowa.

Przed zjazdem w stronę Zakopanego, na jezdni w kierunku Katowic zablokowany jest jeden pas.

Korek ma już prawie 2 kilometry.

16:30

Nie tylko intensywne opady śniegu dają się dziś we znaki. W Gryficach w Zachodniopomorskiem wichura zerwała dach z sali gimnastycznej gimnazjum. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Morska woda zalewa porty w Mrzeżynie i Kołobrzegu.

14:55

Na krajowej 12 zepsuła się ciężarówka. Ruch wahadłowy wprowadzono na odcinku Radom - Zwoleń.

14:39

14:13

Na drodze krajowej numer 17, w miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na trasie Piaski - Krasnystaw samochód ciężarowy wjechał do rowu.

Nikt nie został ranny. Ruch odbywa się wahadłowo. Przewidywany czas trwania utrudnienia 1,5 godz.

14:05

Zablokowana jest krajowa 73 na trasie Tarnów - Busko Zdrój, w okolicach Szczucina. Droga jest nieprzejezdna, bo na miejscu pracuje prokurator.

Utrudnienia mogą potrwać 2-3 godziny. Policja kieruje na objazd drogami lokalnymi.

13:57

Od czwartku nad Polskę nadciągną mrozy. W nocy z czwartku na piątek temperatura na Suwalszczyźnie i w kotlinach karpackich może spaść do minus 20 st. C. Na Pomorzu do czwartku stan wód w rzekach przekroczy poziom alarmowy - poinformowali eksperci IMGW.

13:50

Na drodze numer 74, na odcinku Kielce - Opatów, w miejscowości Poddąbrowie (woj. świętokrzyskie) dwa samochody wypadły z drogi. 3 osoby zostały ranne.

12:54

Na Pomorzu do czwartku stan wód w rzekach przekroczy poziom alarmowy. Przewidywany jest też silny wiatr - poinformowali eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

12:45

"Fatalne warunki na autostradzie A4 Gliwice - Katowice. Na drodze zalega błoto pośniegowe. Zjazdy z autostrady nie są odśnieżanie przez pługi" - informują kierowcy na Gorącą Linię RMF FM.

12:20

Jak informuje reporter RMF FM, trudne warunki są też na krajowej "trójce".

12:17

Wypadek w miejscowości Pławna. Na drodze przewróciła się ciężarówka. Utrudnienia na trasie jeszcze trwają:

11:41

"Ostatnio tak fajnie sypnęło trzy lata temu"  mówią mieszkańcy Szklarskiej Poręby. W nocy spadło tam 40 centymetrów śniegu. Warunki na drogach w Kotlinie Jeleniogórskiej bardzo trudne. W Szklarskiej Porębie zimowe opony to za mało. Kierowcy decydują się na zakładanie łańcuchów. W regionie wciąż przelotnie prószy śnieg.

11:09

Przypominamy - alarmować o sytuacji na drogach - i nie tylko - możecie tu:

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

11:01


"Zima w pełni, a drogowców nigdzie nie widać. Gmina Strzyżewice, powiat lubelski" - takie zgłoszenie wpłynęło na  adres fakty@rmf.fm.

10:26

Nie tylko kierowcy narzekają na trudne warunki. W wielu miejscowościach problemy mają również piesi. Część chodników nie jest odśnieżona.

09:55


Zima zaatakowała też w Lublinie  - miejscami przez noc spadło nawet do 10 centymetrów śniegu.

09:08

Utrudnienia na drodze numer 7 na trasie Słomniki-Kraków. Jak informują kierowcy, wiatr nawiewa śnieg na jezdnię.

08:59

Zablokowana droga krajowa nr 33 na odcinku Międzylesie - Bystrzyca Kłodzka. W Domaszkowie autobus uderzył w drzewo. Pięć osób zostało rannych.

08:30

Zablokowana DK 3 z Bolkowa do Jawora. W okolicach Świn do rowu wpadła ciężarówka. Warunki na dolnośląskich trasach są bardzo trudne. Na południu regionu jazdę utrudnia padający śnieg i silny wiatr. Na północy deszcz i deszcz ze śniegiem – ostrzega reporter RMF FM Bartłomiej Paulus. Najgorzej sytuacja wygląda w okolicach Świeradowa Zdroju, Szklarskiej Poręby czy w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wzdłuż krajowej „trójki” w kilku miejscach, w rowach stoją samochody, których kierowcy nie opanowali aut na śliskiej drodze. 

W nocy na drodze wojewódzkiej między Gryfowem Śląskim a Lwówkiem Śląskim w zaspach utknęło kilka aut. Kierowcom pomagała policja. Ze śniegiem walczą pługi. Na drogach, gdzie wiatr nawiewa biały puch, pojawiły się także koparki.

08:06

Ciężarówki blokują w dwóch miejscach drogę krajową nr 42 Radomsko - Końskie w Łódzkiem - w Rzejowicach i w Granicach. 

07:55


Korek od Krakowa do Zedermana na DK 94. Kierowcy jadą z prędkością 5 km/h - alarmujecie nas na Gorącą Linię RMF FM.

07:53

Tak wygląda droga w Oleszycach na Podkarpaciu:

07:44

Prawie 18 tysięcy domów bez prądu po intensywnych opadach śniegu i silnych wiatrach - donosi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej w województwach łódzkim i podlaskim.

07:32

Ciężko jedzie się również zakopianką. Najgorsze warunki panują na górskim odcinku drogi od Lubnia do Nowego Targu. W rejonie Rdzawki silny wiatr nawiewa śnieg pod koła - informuje reporter RMF FM, Maciej Pałahicki.

07:29

Biało na drogach w województwie świętokrzyskim. Słuchacze informują, że na niektórych odcinkach DK 9 średnia prędkość jazdy do 30 km/h.

07:25

Utrudnienie na DK 43 na odcinku Kłobuck-Rudniki w pobliżu miejscowości Zajączki Drugie. Zderzyły się tam dwa auta osobowe, ruch odbywa się wahadłowo.

07:14

DK 28, trasa Limanowa-Mszana Dolna - na trasie stoją ciężarówki, które nie są w stanie podjechać pod górę.

07:13

Droga krajowa z Dobczyc do Krakowa stoi na odcinku kilku kilometrów - zgłasza jeden z słuchaczy.

07:02

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. "Na sieci dróg krajowych pracuje 998 pojazdów do zimowego utrzymania" - podaje GDDKiA.

06:57

Trzy ofiary i prawie 200 kolizji - tak wygląda bilans ostatniej doby na drogach w województwie śląskim.

06:47

Wypadek na autostradzie A1 - w Knurowie ciężarówka wjechała do rowu - informuje reporter RMF FM, Marcin Buczek.

06:44

Karambol na krajowej DK 91. 6 samochodów osobowych i bus zderzyły się niedaleko Gręblina na Pomorzu, na trasie Tczew-Gniew. Dwie osoby zostały ranne. 

06:42

"Na drodze z Częstochowy do Radomska panują fatalne warunki, prawy i lewy pas zasypany, ślisko" - zgłasza pani Karolina.

06:37

"Przed Krakowem na "siódemce" cały ruch stoi od Michałowic. Cała droga biała, a dwie piaskarki stoją na parkingu przed sklepem. Za co płacimy podatki? Przez cały tydzień jeździli po suchym asfalcie z pługami w górze. Paranoja z nabijaniem kilometrów" - takie zgłoszenie otrzymaliśmy przez specjalną aplikację RMF 24.

06:30

Synoptycy ostrzegają - intensywne opady śniegu mają się utrzymać do popołudnia. IMGW podaje, że w siedmiu województwach obowiązują ostrzeżenia 1. i 2. stopnia.

06:15

Tak wygląda ulica Reja w Suwałkach - zdjęcie dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.


06:00

Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce i na Śląsku. Kierowcy dzwonią z rejonów Krakowa, Skały, Proszowic, Katowic.