Z powodu awarii lokomotywy pociąg "Podhalanin" relacji Szczecin-Zakopane ma przeszło 5 godzin opóźnienia. Popsuła się lokomotywa, która miała przeciągnąć skład na odcinku, gdzie wczoraj ukradziono elementy sieci trakcyjnej koło Wielunia w Łódzkiem. Tym samym ponad 13-godzinna podróż wydłużyła się już aż do 18 godzin. Informację o kłopotach pasażerów dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Zepsuła się lokomotywa, która miała holować pociąg w miejscu, w którym jest uszkodzona trakcja. Trzeba było ściągnąć nową lokomotywę. Cała operacja trwała około 4 godzin.

Rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Robert Kuczyński zapewnia, że spółka zajęła się pasażerami pechowego pociągu. Podróżni dostali dodatkowe napoje, a na stacji końcowej będzie na nich czekał bezpłatny catering.

Sami pasażerowie skarżą się jednak na brak informacji. O utrudnieniach nie zostaliśmy poinformowani przez konduktorów. Konduktor rano przyszedł i stwierdził: "No przecież nie będziemy państwa budzić" - opowiada jedna z pasażerek, która wysiadła na dworcu w Krakowie. Stanęliśmy w szczerym polu i nikt nie przyszedł nam powiedzieć dlaczego. Na krótko przed przyjazdem dostaliśmy herbatę i to wszystko za cały ten postój - relacjonuje inna pasażerka.

W nocy z wtorku na środę złodzieje ukradli w okolicach Wielunia około 210 metrów sieci trakcyjnej. Z tego powodu wstrzymano ruch. Początkowo kolejarze zapowiadali, że awaria zostanie usunięta w ciągu kilkunastu godzin. Okazało się jednak, że uszkodzenia po kradzieży są dużo poważniejsze, niż początkowo się wydawało. Dopiero ok. godziny 12 udało się naprawić trakcję.

(mpw)