Zastrzyk z substancją o strukturze mydła sprawił, że szczury z uszkodzonym rdzeniem kręgowym odzyskiwały po kilku tygodniach częściową zdolność poruszania tylnimi łapami. Przełomowa praca amerykańskich naukowców daje cień szansy na skuteczną pomoc osobom sparaliżowanym.

Naukowcy z Northwestern University informują o sukcesie eksperymentów z substancją zawierającą lamininę, białko istotne dla rozwoju mózgu. Po sześciu tygodniach od wstrzyknięcia tej substancji, myszy i szczury, u których mechanicznie uszkodzono rdzeń kręgowy zaczynały się znów lekko poruszać. Substancja po wprowadzeniu do organizmu zwierzęcia tworzy sieć bardzo cienkich włókien, które wspomagają proces regeneracji tkanki nerwowej. Po mniej więcej ośmiu tygodniach włókna te ulegają całkowitemu rozkładowi.

Zdaniem badaczy, ta metoda może zaoferować ludziom sparaliżowanym po wypadkach, szansę na choćby częściową poprawę stanu zdrowia. Warunkiem jest wstrzyknięcie tej substancji w ciągu nie więcej niż doby po wypadku. Jak donosi portal internetowy LiveScience, pierwsze testy bezpieczeństwa takich zastrzyków powinny się rozpocząć w ciągu dwóch lat. Naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości wykorzystanie podobnych cząsteczek mogłoby pomóc także osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona, a także z powodu wylewów, czy zawałów serca.