Stolica Apostolska oświadczyła w czwartek, że niedzielne spotkanie Benedykta XVI z ojcem Tadeuszem Rydzykiem nie zmienia niczego w stanowisku Watykanu w sprawie "stosunków między katolikami a Żydami".

Jak relacjonuje agencja France Presse, służba prasowa Watykanu wydała komunikat w odpowiedzi na wzburzenie środowisk żydowskich po ujawnieniu, że papież przyjął na krótkiej audiencji "dyrektora radia znanego z antysemickich wypowiedzi". Do spotkania o. Rydzyka i Benedykta XVI doszło w niedzielę po modlitwie Anioł Pański w Castel Gandolfo.

Jak napisano w komunikacie, "fakt ten nie pociąga za sobą żadnej zmiany w dobrze znanym stanowisku Stolicy Apostolskiej w sprawie stosunków między katolikami a Żydami".

Europejski Kongres Żydów poinformował, że jest zszokowany faktem spotkania i "zdumiony, iż papież Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji i udzielił błogosławieństwa człowiekowi i instytucji, które rzucają cień na wizerunek polskiego Kościoła".

Cytowane przez AFP źródło w Watykanie powiedziało we wtorek, że papież przyjmował w Castel Gandolfo "wiele osób, które o to prosiły i o których nie wiedział zasadniczo niczego, poza tym, jak one same zaprezentowały się w czasie spotkania".

Według czwartkowego komunikatu, spotkanie między dyrektorem Radia Maryja a Benedyktem XVI było ograniczone jedynie do "ucałowania ręki" papieża.