Komisja Europejska wyśle w najbliższych dniach do Moskwy delegację, której celem będzie przekonanie władz rosyjskich do zniesienia embarga nałożonego na import warzyw z UE w związku z epidemią EHEC. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso napisał list do Dmitrija Miedwiediewa w tej sprawie.

Przewodniczący Barroso zdecydował o wysłaniu delegacji politycznej do Moskwy pod przewodnictwem komisarza ds. zdrowia i konsumentów Johna Dallego - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen. Delegacja ma wyjechać "w najbliższych dniach", ale wciąż nie ma dokładnej daty - dodała.

Przewodniczący Barroso napisał list do prezydenta Medwiediewa, ciesząc się z wypracowanego porozumienia, ale równocześnie żałując, że do tej pory nie znaleziono rozwiązania mającego na celu wdrożenie tego porozumienia w życie, mimo ciągłych i poważnych starań ze strony UE - poinformowała Hansen.

Przypomniała, że podczas niedawnego szczytu UE-Rosja w Niżnim Nowogrodzie 10 czerwca, strony doszły do politycznego porozumienia w sprawie zniesienia embarga wprowadzonego przez Moskwę.

Prezydent Rosji mówił wtedy, że Moskwa jest gotowa wznowić dostawy w zamian za gwarancje ze strony właściwych służb UE. Podał też, że w najbliższym czasie eksperci uzgodnią treść certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo produkcji przeznaczonej na rynek rosyjski. Ustalenia te zostały potwierdzone przez Barroso, a Unia bezpośrednio po szczycie przekazała Rosji wzory takich certyfikatów.

Władze rosyjskie nie poczyniły jednak do tej pory żadnych kroków w celu wdrożenia decyzji o zniesieniu embarga.

Hansen przypomniała, że zdaniem KE rosyjski zakaz importu jest "nieproporcjonalny" i "nie ma racji bytu", szczególnie po tym, gdy władze niemieckie odkryły i potwierdziły w zeszłym tygodniu źródło zakażeń pałeczką EHEC, o czym władze rosyjskie zostały natychmiast poinformowane.