Turecki minister nawołuje muzułmanów do wycofania pieniędzy ze szwajcarskich banków. To odpowiedź na wyniki niedzielnego referendum, w którym Szwajcarzy opowiedzieli się za zakazem budowania nowych minaretów. Członek tureckiego rządu powiedział, że pieniędzmi muzułmanów mogą się zaopiekować banki w Turcji.

Referendum odbyło się z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej. Pomysł zakazu budowania minaretów poparło ponad 57 proc. obywateli. Przeciwko zakazowi opowiedzieli się szwajcarski rząd i parlament.

Turcja uważa, że przegłosowany w referendum zakaz jest pogwałceniem podstawowych praw i swobód. Turecki MSZ wzywa Szwajcarię do zmiany decyzji.

Komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay nazwała szwajcarski pomysł dyskryminacją. Ostrzegła, że zakaz budowy minaretów stwarza niebezpieczeństwo, że Szwajcaria znajdzie się w opozycji do swych zobowiązań międzynarodowych dotyczących praw człowieka.

Według oficjalnych danych w liczącej ponad 7 milionów mieszkańców Szwajcarii mieszka około 400 tysięcy muzułmanów. Dotąd obok 130-160 meczetów w tym kraju powstały zaledwie cztery minarety.