Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek; przyjęcie nowych członków nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek – dodał Joe Biden.

Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe - mówił prezydent USA. Przekonywał także, że oba kraje “spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO".

Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek - zapewnił Biden, dodając, że Sojusz nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek.

Biden podkreślił w swoim wystąpieniu więzi łączące od lat Sojusz Północnoatlantycki z dwoma nordyckimi krajami oraz siłę tych państw, zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i moralnej. Powiedział również, że to, co tworzy siłę NATO, to oddanie wspólnym wartościom i jedność; jest to sojusz, w którym obowiązuje zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

"W tych mrocznych czasach, dobrze jest być wśród przyjaciół"

Przywódcy Szwecji i Finlandii ze swej strony podkreślili zaangażowanie swoich krajów w obronę wspólnych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyrazili nadzieję, że wkrótce dołączą one do niego.

Niinisto powiedział, że decyzja o wstąpieniu do NATO została podjęta przy ogromnym poparciu parlamentarzystów i obywateli. Zapewnił, że Finlandia będzie silnym partnerem w ramach Sojuszu, ponieważ jest to kraj, który "traktuje swoje bezpieczeństwo bardzo poważnie", a fińska armia jest jedną z najsilniejszych w Europie.

Odnosząc się do zastrzeżeń Turcji wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO, fiński prezydent zadeklarował, że Helsinki będą zaangażowane w bezpieczeństwo Ankary, tak jak są zaangażowane we własne bezpieczeństwo. Dodał, że Finlandia sprzeciwia się terroryzmowi i z nim walczy. Oświadczył również, że Finlandia, tak jak i Szwecja oraz USA, silnie wspierają Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

Zwracając się do Bidena, Niinisto podziękował "za tworzenie z nami historii".

Dzisiejsza sytuacja na Ukrainie przypomina nam najmroczniejsze okresy w historii świata. Muszę przyznać, że w tych mrocznych czasach, dobrze jest być wśród przyjaciół - powiedziała Andersson.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przystąpienie do NATO

W środę  wcześniejsze zapowiedzi Finlandii oraz Szwecji stały się faktem. Oba kraje złożyły wnioski o dołączenie do NATO. Biden już wcześniej wielokrotnie powtarzał, że mocno popiera akcesję tych dwóch nordyckich krajów.

Decyzja dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Wniosek musi teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku.