Do uczestnictwa w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie zaproszono aż siedmiokrotnie więcej polityków niż ludzi, którzy przeżyli Holokaust - zauważa hiszpańska agencja EFE. Spośród 700 zaproszonych aż 600 to politycy.

EFE z uznaniem pisze o geście delegacji ukraińskiej, która - podobnie jak wielu izraelskich ministrów - odstąpiła ocalonym z Holokaustu swe miejsca na sali Warszawskiego Getta w Instytucie Yad Vashem, gdzie odbywa się V Światowe Forum Holokaustu.

Hiszpańska agencja - która przypomina, że Forum zorganizowano "w kraju, w którym mieszka ponad 200 tysięcy osób będących ofiarami nazistowskich prześladowań" - cytuje wypowiedzi Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy wyrażają ubolewanie wobec faktu, że na sali obrad tak mało było miejsca dla ofiar Szoah.

Zdziwienia nie krył w rozmowie z EFE 86-letni mieszkaniec Hajfy Tamar Liwni: "Co się dzieje z tymi obchodami? Czy Auschwitz to był jakiś festyn? Na pierwszym miejscu powinni byli się zatroszczyć o tych, którzy przeżyli!".

Światowe Forum Holokaustu. Zapis relacji na żywo:

EFE cytuje również oświadczenie izraelskiej organizacji charytatywnej "Aviv for Holocaust Survivors", która zauważa, że "mimo wysiłków na rzecz pełniejszej integracji co czwarty mieszkaniec Izraela, który przeżył Holokaust, żyje dziś poniżej granicy ubóstwa".

Statutowym celem tej założonej w 2007 roku fundacji jest właśnie pomoc tym ludziom.