Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał w czwartek Iran „najbardziej antysemickim reżimem na planecie” w przemówieniu podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Martwi mnie, że jeszcze nie widzimy jednolitego i zdecydowanego stanowiska przeciwko najbardziej antysemickiemu reżimowi na świecie. Reżimowi, który otwarcie dąży do stworzenia broni nuklearnej i unicestwienia jedynego państwa żydowskiego - powiedział Netanjahu podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Izrael pozdrawia prezydenta Trumpa i wiceprezydenta Pence'a za przeciwstawienie się tyranom z Teheranu - podkreślił.

Podziękowana dla Rosji i Putina

Ponadto Netanjahu podziękował przedstawicielom państw alianckich za pokonanie nazizmu w czasie drugiej wojny światowej. Bez tego poświęcenia nikt nie ocalałby z Holokaustu - podkreślił.

Podziękowania skierował szczególnie w stronę prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym wcześniej w Jerozolimie uczestniczył w odsłonięciu pomnika upamiętniającego ofiary, które zginęły podczas oblężenia Leningradu.

Fundamentem państwa Izrael jest to, że nigdy nie będzie kolejnego Holokaustu. To jest mój największy nakaz - podkreślił Netanjahu.

Szef izraelskiego rządu zaznaczył, że niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz był symbolem bezradności Żydów. Dzisiaj mamy głos, mamy ziemię i mamy tarczę - powiedział.

Netanjahu podkreślił, że naród żydowski wyciągnął lekcję z Holokaustu, żeby walczyć z zagrożeniami. Nauczyliśmy się, że państwo Izrael zawsze musi być panem swego losu - dodał.

SPRAWDŹ: Światowe Forum Holokaustu. Kantor: Nieobecność prezydenta Dudy to dla nas statystyka