Hiszpańska policja zatrzymała w centrum Barcelony obywatela Szwecji, który ukradł samochód ciężarowy wypełniony butlami gazowymi i jechał nim pod prąd. W trakcie obławy funkcjonariusze oddali strzały. Szef MSW Hiszpanii Juan Ignacio Zoido zapewnił, że nie chodziło o próbę zamachu.

Do kradzieży ciężarówki doszło przed południem przy obwodnicy Ronda Litoral w śródmieściu Barcelony. Sprawca zdarzenia wjechał z dużą prędkością na przeciwległy pas, taranując po drodze kilka pojazdów.

W trakcie policyjnej obławy użyto broni. Funkcjonariusze oddali kilkanaście strzałów w powietrze i kilka w kierunku samochodu. Dwa z nich przebiły przednią szybę kabiny. Po zatrzymaniu pojazdu funkcjonariusze obezwładnili kierowcę, którym okazał się obywatel Szwecji.

Rzecznik katalońskiej policji Joan Carles Molinero powiedział na konferencji prasowej, że ani przy zatrzymanym, ani w pojeździe nie znaleziono broni.

Jak podała ponadto policja, w trakcie pościgu za skradzionym pojazdem marki Iveco, prowadzonym na odcinku około 5 km, z przyczepy samochodu wypadła część ładunku. Jedna ze spadających butli raniła przechodnia.

Zatrzymany leczył się w przeszłości psychiatrycznie

Początkowo hiszpańscy komentatorzy twierdzili, że była to nieudana próba zamachu. Barceloński dziennik "El Periodico" napisał w swoim internetowym wydaniu, że z powodu pakistańskiego pochodzenia matki zatrzymanego nie są wykluczone jego powiązania z dżihadystami.

Później jednak szef MSW Hiszpanii Juan Ignacio Zoido zapewnił, że nie była to próba zamachu. Nie chodzi o akt terroru - napisał minister na Twitterze, dodając, że zatrzymany leczył się w przeszłości psychiatrycznie.

Również Joan Carles Molinero przekazał: W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi poważnymi wskazówkami, które kazałyby sądzić, że mamy do czynienia z aktem terroru. Wskazał, że sprawca może być osobą niezrównoważoną psychicznie albo zażywał narkotyki.

Z informacji hiszpańskich mediów wynika, że choć zatrzymany nie odniósł obrażeń podczas policyjnej akcji, to został przewieziony do jednego z barcelońskich szpitali -prawdopodobnie na obserwację psychiatryczną.

(mal, e)